Dobrowolna służba wojskowa. 50 tys. Polaków wybrało mundur

Niemal 50 tys. Polaków przeszło szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Będzie ich jeszcze więcej bowiem na następne turnusy zgłaszają się kolejni chętni. Jest to wynik przyjętej w 2022 r. ustawy o obronie Ojczyzny, która ma na celu m.in. zwiększenie liczby żołnierzy Wojska Polskiego. 

Dobrowolna służba wojskowa. 50 tys. Polaków wybrało mundur
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 7 listopada 2023

Nowa forma pełnienia służby wojskowej

W 2022 roku MON wprowadziło nową ustawę o obronie Ojczyzny, która wprowadziła innowacyjną formę służby wojskowej — dobrowolne odbywanie zasadniczej służby wojskowej. Ta ustawa zastąpiła 14 innych aktów prawnych, w tym archaiczne przepisy o powszechnym obowiązku obrony z 1967 roku. W ramach tych zmian stworzono specjalną jednostkę, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji, odpowiedzialną za prowadzenie i nadzór rekrutacji, wraz z siecią podległych pododdziałów na terenie całego kraju. Równocześnie zadbano o atrakcyjność finansową służby wojskowej — pensja szeregowego wzrosła z 2,5 tysiąca złotych w 2015 roku do obecnych 4960 złotych. 

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, a terytorialna służba wojskowaDobrowolna zasadnicza służba wojskowa, a terytorialna służba wojskowaJakub Stasak

"- Jesteśmy w połowie naszej drogi, a naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tysięcy żołnierzy. Dzięki właśnie ochotnikom, dzięki dobrowolnej zasadniczej służbie wojskowej jestem przekonany, jestem pewien, że ten cel osiągniemy. Szczególnie zależy nam na wojskach lądowych. Mogę państwu zagwarantować, że jeżeli tylko będziemy kontynuować naszą misję, to w ciągu dwóch lat siły lądowe będą najsilniejsze w Europie. To jest właśnie to, czego nam potrzeba, żeby odstraszyć agresora, żeby Polska nie została napadnięta" — zaznaczał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Jak wygląda dobrowolna zasadnicza służba wojskowa?

Dobrowolna służba wojskowa składa się z dwóch etapów — 28 — dniowego szkolenia podstawowego w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończonego przysięgą oraz 11 — miesięcznego szkolenia specjalistycznego w jednostce wojskowej. 

W trakcie szkolenia przysługuje wynagrodzenie, równe pensji żołnierza zawodowego, a także prawo do urlopu wypoczynkowego. Ponadto istnieje możliwość wstąpienia do rezerwy aktywnej lub Wojsk Obrony Terytorialnej (po ukończeniu 28- dniowego szkolenia), a także ubiegania się o powołanie do zawodowej służby wojskowej z prawem pierwszeństwa w naborze po ukończeniu 11 — miesięcznego szkolenia specjalistycznego. 

Na czas szkolenia zapewnione jest zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie. Służbę dobrowolną można przerwać w dowolnym momencie. 

Już 50 tys. Polaków wybrało dobrowolną służbę wojskową

Od momentu wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny, ponad 50 tysięcy ochotników dołączyło do szeregów tej formy służby. W odpowiedzi na duże zainteresowanie, szef MON podjął decyzję o zwiększeniu tegorocznego limitu przyjęć do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej z 25 tysięcy do 33 tysięcy osób. Obecnie w procesie szkolenia znajduje się 15 975 ochotników, z których 4 530 uczestniczy w VII turnusie, a 11 445 żołnierzy poddaje się szkoleniu specjalistycznemu.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!