Jakie są zmiany w nakładaniu mandatów przez strażników gminnych?

Straż miejska ma nowe uprawnienia, które umożliwiają jej m.in. wystawianie mandatów rowerzystom czy osobom na hulajnogach. Jakie kary cię czekają, jeśli nie dostosujesz się do przepisów?

Jakie są zmiany w nakładaniu mandatów przez strażników gminnych?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 7 listopada 2023

Nowe uprawnienia straży miejskiej

Od 20 października 2023 r., straż miejska zyskała nowe uprawnienia, które pozwalają jej na karanie użytkowników pojazdów innych niż mechaniczne za wykroczenia drogowe. W praktyce oznacza to, że strażnicy miejscy mogą teraz wystawiać mandaty m.in. rowerzystom i osobom korzystającym z elektronicznych hulajnóg. Nowe przepisy zawarte są w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Kontrola antysmogowa. Jakie uprawnienia mają służby sprawdzające czym palisz w piecu?Kontrola antysmogowa. Jakie uprawnienia mają służby sprawdzające czym palisz w piecu? Mikołaj Frączak

Działania te wprowadzają istotne zmiany w zakresie kompetencji tej organizacji. Przed nowelizacją, strażnicy miejscy utracili możliwość nałożenia mandatów w wysokości od 50 do 100 zł za naruszenie przepisów dotyczących korzystania z urządzeń innych niż pojazdy mechaniczne na drogach i przejściach dla pieszych. Nowa regulacja jednak przywróciła im tę możliwość.

Sławomir Smyk, rzecznik warszawskiej straży miejskiej, podkreśla, że straż może teraz nałożyć mandat za naruszenia przepisów, takie jak jazda rowerem czy elektryczną hulajnogą wzdłuż drogi lub przejścia dla pieszych. 

Warto zaznaczyć, że mandaty za takie wykroczenia mogą wynosić od 50 do 100 zł. Co więcej – funkcjonariusze mogą nałożyć grzywnę za prowadzenie pojazdu innych niż mechaniczny bez wymaganych uprawnień.

Nowe przepisy a straż miejska

Nowe przepisy mają zastosowanie do różnych rodzajów pojazdów, w tym rowerów, elektrycznych hulajnóg oraz urządzeń transportu osobistego (UTO). W przypadku nieposiadania odpowiednich uprawnień, czyli prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T, a także karty rowerowej dla osób poniżej 18 r. ż., strażnik miejski może nałożyć mandat w wysokości 1500 zł. 

Jak wskazuje dziennik.pl – jeśli taki rowerzysta lub osoba, która porusza się na hulajnodze elektrycznej, spowoduje kolizję lub zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, sprawa trafi do sądu rodzinnego, a grzywnę w wysokości 1500 zł lub więcej ponoszą rodzice czy opiekunowie prawni.

Sąsiad parkuje auto na moim miejscu. Co robić?Sąsiad parkuje auto na moim miejscu. Co robić?Rafał Stępniewski

Nowe przepisy mają na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach i zwiększenie świadomości rowerzystów, osób poruszających się na elektrycznych hulajnogach czy innych pojazdach. Umożliwiają one także straży miejskiej skuteczniejsze egzekwowanie przestrzegania przepisów drogowych i karanie za wykroczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!