Ferie 2025. Kiedy?

Harmonogram ferii zimowych w roku szkolnym 2024/2025 przewiduje cztery terminy, rozpoczynające się 20 stycznia i kończące 2 marca. Każde województwo ma wyznaczony czas na dwutygodniową przerwę od zajęć szkolnych. Zapoznaj się z nimi, zaplanuj zimowy odpoczynek!

Ferie 2025. Kiedy?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 27 listopada 2024

Terminy ferii w 2025 roku

To wyjątkowy czas dla uczniów, którzy przez dwa tygodnie mogą oderwać się od szkolnej rutyny, by odpocząć, zregenerować siły i cieszyć się zimową aurą. W Polsce ich organizacja podzielona jest na cztery terminy. Zmiana jednak nastąpi w roku 2026 — będzie tylko trzy terminy. W obecnie trwającym roku szkolnym (2024/2025) ferie rozpoczną się 20 stycznia, a zakończą 2 marca 2025 roku. Sprawdźmy, jak wygląda ich podział na województwa.

Termin pierwszy: 20 stycznia — 2 lutego 2025

Jako pierwsi ferie rozpoczną uczniowie z pięciu województw:

  • kujawsko-pomorskiego,
  • lubuskiego,
  • małopolskiego,
  • świętokrzyskiego,
  • wielkopolskiego.

Termin drugi: 27 stycznia — 9 lutego 2025

W kolejnym tygodniu do ferii dołączają uczniowie z województw:

  • podlaskiego,
  • warmińsko-mazurskiego.

Termin trzeci: 3 -16 lutego 2025

Na początku lutego ferie rozpoczną województwa:

  • dolnośląskie,
  • mazowieckie,
  • opolskie,
  • zachodniopomorskie.

Ferie 2023 — na co uważać?Ferie 2023 — na co uważać? Małgorzata Łaziuk

Termin czwarty: 17 lutego — 2 marca 2025

Długo na ferie czekać będą musieli uczniowie z województw:

  • lubelskiego,
  • łódzkiego,
  • podkarpackiego,
  • pomorskiego,
  • śląskiego.

Ferie zimowe to nie tylko czas na relaks i zabawę, ale przede wszystkim okazja do oderwania się od szkolnej codzienności. Dwa tygodnie wolnego pozwalają uczniom naładować baterie, spędzić więcej czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz zająć się tym, na co na co dzień brakuje czasu. To moment, by odpocząć, złapać dystans i wrócić do nauki z nową energią oraz motywacją.

Dlaczego różne terminy?

Jest to rozwiązanie, które od lat przyczynia się do sprawniejszej organizacji czasu wolnego dla uczniów, ich rodzin oraz całej branży turystycznej. Chociaż na pierwszy rzut oka może wydawać się to skomplikowane, w rzeczywistości przynosi wiele korzyści zarówno indywidualnym osobom, jak i gospodarce kraju.

Ważnym powodem wprowadzenia takiego systemu jest unikanie nadmiernego obciążenia popularnych miejsc wypoczynkowych. Polska, ze względu na swoją różnorodność krajobrazową, oferuje szeroką gamę atrakcji zimowych – od górskich stoków po mazurskie lasy i nadmorskie plaże. Gdyby wszystkie województwa miały ferie w tym samym czasie, takie miejsca stałyby się przepełnione, co obniżyłoby komfort wypoczynku. Możliwość organizacji odpoczynku w różnych terminach pozwala na równomierne rozłożenie ruchu turystycznego.

Jak i gdzie możesz sprawdzić stan autokarów? Ferie 2023Jak i gdzie możesz sprawdzić stan autokarów? Ferie 2023Małgorzata Łaziuk

Równie istotnym aspektem jest efektywniejsze wykorzystanie infrastruktury turystycznej. Stoki narciarskie, hotele, schroniska czy obiekty sportowe mają ograniczoną przepustowość. Dzięki podziałowi wspomniane miejsca są w stanie obsłużyć większą liczbę turystów w ciągu kilku tygodni, co zmniejsza presję na ich wydolność.

Pod uwagę brana jest również logistyka i bezpieczeństwo. Duże natężenie ruchu na drogach w okresie zimowym, spowodowane wyjazdami rodzin na ferie, mogłoby prowadzić do większej liczby wypadków oraz trudności w zarządzaniu ruchem. Rozdzielenie terminów minimalizuje ryzyko takich sytuacji, pozwalając na bardziej płynny i bezpieczny przebieg podróży.

Podział ferii zimowych w Polsce jest przemyślanym rozwiązaniem, które łączy korzyści logistyczne, ekonomiczne i społeczne. Dzięki temu systemowi uczniowie mogą cieszyć się wypoczynkiem w bardziej komfortowych warunkach, a cała infrastruktura turystyczna kraju funkcjonuje sprawniej. Taka organizacja pozwala lepiej zaspokoić potrzeby wszystkich zaangażowanych stron, czyniąc zimową przerwę szkolną czasem wypoczynku i regeneracji na najwyższym poziomie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.