Ile teraz zarabiać będą nauczyciele?

W projekcie ustawy budżetowej na 2024 r. zawarto podwyżki dla nauczycieli. Ich pensje wzrosną nawet o 30 procent. Ile teraz będą zarabiać nauczyciele?

Ile teraz zarabiać będą nauczyciele?
  • Damian Jemioło
  • /
  • 8 stycznia 2024

Nauczyciele doczekali się podwyżek

Podwyżki dla nauczycieli są tematem, który od dłuższego czasu budził wiele emocji i oczekiwań – zwłaszcza po głośnym proteście nauczycieli w 2019 r., w którym poruszano m.in. kwestie płac. 

NIK sprawdził warunki pracy nauczycieliNIK sprawdził warunki pracy nauczycieli Anna Malinowska

Według projektu nowej ustawy budżetowej, minimalne wynagrodzenie nauczyciela początkującego wzrośnie do 4798,30 zł brutto (czyli niecałe 3600 zł na rękę) – to o nieco ponad 500 zł więcej niż minimalna krajowa na 2024 r. 

Z kolei nauczyciele mianowani będą zarabiać 4676,10 zł brutto, a dyplomowani 5918,90 zł brutto. To znacznie wyższe kwoty w porównaniu z wcześniejszymi planami rządu, które zakładały podwyżkę o około 12,3 procent. Jednak mówimy tutaj o kwocie nieuwzględniającej nadgodzin, dodatków czy dofinansowań. 

W końcu średnie nagrodzenie nauczycieli prawdopodobnie będzie wyższe i dla początkującego może wynieść 6211,22 zł brutto, co oznacza wzrost o 30 procent. Wysokość wynagrodzenia będzie też zależała od stopnia nauczyciela. Mianowany będzie mógł liczyć na 7 453,47 zł, a dyplomowany nawet na 9523,88 zł. To różnice, które mają odzwierciedlać poziom doświadczenia i kwalifikacji.

Kiedy wyższe pensje i co z wyrównaniem?

Resort edukacji zapewnia, że podwyżki będą wypłacane nie później niż trzy miesiące po ogłoszeniu ustawy budżetowej, z wyrównaniem od 1 stycznia. To dobra wiadomość dla nauczycieli, którzy od dłuższego czasu czekali na realne zmiany w swoich zarobkach. Warto jednak przypomnieć, że prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę okołobudżetową, co oznacza, że rzeczone wyrównanie dla nauczycieli będzie konieczne.

Warto również wspomnieć, że PiS proponował pensje rzędu 4143,87 zł brutto dla nauczycieli początkujących, 4368,47 zł brutto dla mianowanych i 5109,56 zł brutto dla dyplomowanych. Wynagrodzenia nauczycieli w 2023 r. wynosiły kolejno: 3690 zł brutto dla początkujących, 3890 zł brutto dla mianowanych i 4550 zł brutto dla dyplomowanych. Tak że nawet w wariancie PiS-u nauczyciele uzyskaliby podwyżki, ale o ok. 12,3 procent, a nie 30 procent.

Nowość w szkołach: konsultacje z nauczycielem dla uczniów i rodzicówNowość w szkołach: konsultacje z nauczycielem dla uczniów i rodzicówMartyna Kowalska

Co ważne, obok podwyżek dla nauczycieli w projekcie ustawy budżetowej na 2024 r. przewidziano także dodatkowe środki dla przedszkoli. To kolejny krok w kierunku wsparcia całego systemu edukacji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!