Nowe przepisy Kodeksu Drogowego 2024. Jakie zmiany?

Obowiązek rejestracji pojazdów, wyższe kary za brak obowiązkowego OC oraz konfiskata samochodu pijanego kierowcy – zmiany w Kodeksie Drogowym, które mają wejść w życie w 2024 roku.

Nowe przepisy Kodeksu Drogowego 2024. Jakie zmiany?
  • Joanna Gościńska
  • /
  • 9 stycznia 2024

Wyższe kary za brak OC

Od 1 stycznia 2024 roku weszły w życie zmiany w Kodeksie Drogowym. Jedną z nich jest podwyżka kary za brak aktualnej polisy ubezpieczenia pojazdu — OC. Jej wysokość zależna jest od wysokości pensji minimalnej. Ta od nowego roku wzrosła do kwoty 4242 zł, co oznacza, że kara za brak OC nałożona na właścicieli wyniesie przy opóźnieniu do 3 dni — 1700 zł, od 4 do 14 dni — 4242 zł, a powyżej 14 dni: 8484 zł. Należy pamiętać, że kwoty te ponownie wzrosną od 1 lipca, gdy znów podniesiona zostanie płaca minimalna.

Ile wynosi mandat za kolizję drogową?Ile wynosi mandat za kolizję drogową? Anna Malinowska

Nowe prawo wymaga także obowiązkowej rejestracji pojazdów, który zastępuje konieczność zawiadomienia o nabyciu pojazdu. Właściciel pojazdu jest zobowiązany złożyć wniosek o jego rejestrację w terminie 30 dni od dnia:

  •  nabycia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • dopuszczenia do obrotu przez organ Krajowej Administracji Skarbowej pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej;
  • sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej.

W przypadku nabycia pojazdu w drodze spadku termin 30 dni biegnie od dnia prawomocnego orzeczenia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia. W przypadku nabycia pojazdu, przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, wniosek o rejestrację pojazdu należy złożyć w terminie 90 dni.

Brak wniosku o rejestrację pojazdu może słono kosztować

Niezłożenie wniosku o rejestrację pojazdu, w wymaganym ustawowo terminie wiąże się z nałożeniem kar pieniężnych. Gdy prawnego obowiązku nie wykonano do trzech miesięcy, wówczas płaci się 500 zł, za wyjątkiem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, dla których kara pieniężna wynosi 1 000 zł. Jeśli pojazdu nie zarejestrowało się do 3 miesięcy, wówczas kara wynosi 1 000 zł za wyjątkiem przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie obrotu pojazdami, dla których kara pieniężna wynosi 2 000zł.

Światła do jazdy dziennej, mijania, drogowe, przeciwmgłowe – kiedy używać?Światła do jazdy dziennej, mijania, drogowe, przeciwmgłowe – kiedy używać?Iga Gradzka

Ponadto nadal na właścicielu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spoczywa obowiązek zawiadomienia starosty, w terminie 30 dni, o zbyciu pojazdu oraz zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym. Niezawiadomienie starosty o zbyciu pojazdu, w wymaganym terminie (bez względu na ilość dni przekroczenia), podlega karze pieniężnej w wysokości 250 zł. Zgodnie z ww. przepisami, od 1 stycznia 2024 r. zawiadomienia o zbyciu pojazdu dokonuje się u starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę) lub czasowego zamieszkania.

Konfiskata samochodu pijanego kierowcy

Ponadto w marcu wejdzie w życie dawno zapowiadany przepis, czyli konfiskata pojazdów mechanicznych nietrzeźwych kierowców. Obligatoryjnie auta stracą kierowcy, którzy usiądą za kierownicę mając powyżej 1,5 promila alkoholu we krwi oraz ci, którzy spowodują wypadek mając we krwi ponad 1 promil alkoholu (lub 0,5 mg/dm3). Sąd będzie też mógł orzec przepadek pojazdu w stosunku do tych kierowców, którzy spowodują wypadek mając we krwi od 0,5 do 1 promila alkoholu. Przepisy o konfiskacie aut zaczną obowiązywać 14 marca.

 

 

 

 

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!