Jak przebiega zajęcie konta przez komornika?

Zajęcie konta bankowego przez komornika jest jednym z najszybszych sposobów odzyskania należności. Jak jednak taka procedura przebiega?

Jak przebiega zajęcie konta przez komornika?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 17 lipca 2020

Gdy komornik otrzymuje tytuł wykonawczy, czyli wyrok sądu albo nakaz zapłaty z klauzulą wykonalności, to na wniosek wierzyciela, wszczyna procedurę egzekucji. Zdecydowanie najłatwiejszym sposobem na odzyskanie pieniędzy jest zajęcie konta bankowego dłużnika. Jeśli wierzyciel zna numer rachunku bankowego dłużnika, powinien wskazać je komornikowi. Gdy jednak nie wiemy, na jakie konto wpływają pieniądze, komornik może „namierzyć” rachunek przez system OGNIVO. Może też poprosić o udostępnienie takiej informacji z rejestru Centralnej Informacji o Rachunkach Bankowych. Komornik może też poprosić o wskazanie rachunków bankowych dłużnika jego pracodawcę.

Zajęcie konta przez komornika

Gdy komornik ma już informację o rachunkach dłużnika, wysyła do odpowiednich banków tzw. elektroniczne zawiadomienie. Na jego mocy może zająć środki na rachunku. Jeśli do banku trafiło elektroniczne zawiadomienie o zajęciu rachunku, to dłużnik nie otrzyma „zwykłego” pisma w tej sprawie. Po prostu zaglądając na konto, okaże się że jest ono zajęte przez komornika. No chyba, że jego rachunek prowadzi SKOK. Wtedy dłużnik otrzyma pismo o zajęciu przez komornika.

Komornik zajmie od razu wszystkie rachunki należące do dłużnika, a także pieniądze, które dopiero wpłyną na konto. Jeśli bank otrzyma zawiadomienie o zajęciu rachunku, przekazuje środki pieniężne niezwłocznie. I tu ważna uwaga. Środki z rachunku dłużnika nie wpływają bezpośrednio na rachunek wierzyciela ale na konto komornika. Dopiero ten przelewa je wierzycielowi.

Ile może zająć komornik?

W prawie istnieje coś takiego jak kwota wolna od zajęcia. Jest to równowartość 75% minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2020 roku to 1950 zł miesięcznie. Chodzi o to by dłużnik nie był pozbawiony środków do życia. Komornik nie może też zająć alimentów, świadczenia wychowawczego czy zasiłków dla sierot albo dodatków rodzinnych.

Zajęcie komornicze z rachunku wspólnego

Jeśli dłużnik prowadzi rachunek wspólny np. razem z małżonkiem, to takie konto bankowe też może być zajęte przez komornika. Wystarczy, że jeden z małżonków jest dłużnikiem, a komornik może ściągać pieniądze z konta wspólnego obu małżonków. Małżonek, który nie ma długów może jednak się bronić przed egzekucją wykazując, że określony majątek jest jego majątkiem osobistym.

Jeśli jednak rachunek jest wspólny ale nie należy do małżonków, to nie wszystkie środki na nim będą zajęte. Egzekucja w takim przypadku może być prowadzona wyłącznie do wysokości udziału dłużnika w rachunku wspólnym. Komornik najpierw ustala jaka jest wysokość udziału dłużnika i zwalnia spod egzekucji resztę środków.

Zajęcie rachunku bankowego jest skutecznym sposobem na odzyskanie długów między innymi dlatego, że dłużnik może nie spodziewać się, że środki pieniężne zgromadzone w banku będą zajęte przez komornika. Nie wiem kiedy dokładnie wpłynie zawiadomienie w tej sprawie do banku i kiedy faktycznie nie będzie mógł w pełni korzystać ze środków. Warto podkreślić, że zajęciu w takiej sytuacji podlegają również wszelkie oszczędności zgromadzone na lokatach bankowych, a także środki na rachunkach maklerskich i inwestycyjnych. W tym przypadku zawiadomienie komornika o zajęciu rachunku maklerskiego skutkuje tym, że akcje mogą być sprzedane na wniosek wierzyciela, a wtedy środki ze sprzedaży trafiają do komornika.

CZYTAJ TEŻ Nie daj się nabrać lub oszukać! Rusza kampania „Sprawdzaj, czytaj, pytaj!”

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!