Nie daj się nabrać lub oszukać! Rusza kampania „Sprawdzaj, czytaj, pytaj!”

UOKiK rozpoczął 15 lipca ogólnopolską kampanię społeczną ostrzegającą przed oszustami i i ryzykiem utraty pieniędzy. Jej celem jest zwrócenie uwagę konsumentów na nasilone zagrożenie nieuczciwymi praktykami rynkowymi i oszustwami w związku z obecną, wyjątkową sytuacją. Na co zwrócić uwagę, aby nie paść ofiarą oszustów?

Nie daj się nabrać lub oszukać! Rusza kampania „Sprawdzaj, czytaj, pytaj!”
  • Dorota Kraskowska
  • /
  • 19 lipca 2020

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega — w trudnych czasach łatwiej wpaść w pułapkę i nabrać się na nieuczciwy produkt finansowy. Przedsiębiorcy nastawieni na szybkie zyski doskonale wiedzą, jak wykorzystać niepewne czasy i społeczne niepokoje. 

Konsumenci skarżą się, że w czasach pandemii częściej otrzymują oferty alternatywnych inwestycji finansowych obiecujących szybkie, pewne i wysokie zyski bez ryzyka. Najczęściej są to propozycje zakupu walut, kryptowalut, surowców obiecujących stały i bezpieczny zysk na wysoki procent, które  okazują się finansowym fiaskiem. Produkty inwestycyjne z małą opłatą startową mogą być zwykłymi piramidami finansowymi. Jedyny warunek zarabiania w takich biznesach to promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych i tworzenie siatki sprzedaży. Najwięcej zagrożeń czyha na naiwnych konsumentów w internecie i w mediach społecznościowych.

Przestrzegam przed inwestowaniem pieniędzy w systemy promocyjne typu piramida. To może być przykładowo projekt inwestycyjny z małą opłatą startową, z której część ma być przekazywana na cele charytatywne, a warunkiem otrzymania udziałów jest promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych. Z rezerwą podchodźmy też do tzw. łańcuszków ― dodaje Tomasz Chróstny.

Kolejną grupą przedsiębiorców, która zintensyfikowała swoje działania marketingowe w celu zwiększenia sprzedaży są producenci różnego rodzaju towarów i usług obiecujących ochronę zdrowia lub leczenie: medykamenty, preparaty witaminowe, tajemnicze urządzenia medyczne. Uważajmy na porady rzekomych lekarzy, ekspertów, renomowanych instytutów badawczych czy świadectwa osób „uzdrowionych”. Na tego typu oszustwa narażeni są szczególnie starsi konsumenci, mniej skłonni do dochodzenia swoich praw. UOKiK ostrzega przed metodami sprzedawców stosowanymi wobec tej grupy konsumentów: odwiedziny w domu, złudzenie wyjątkowej okazji, rzekome rabaty i gratisy obowiązujące “tylko dzisiaj”, konieczność podjęcia decyzji o zakupie “tu i teraz”, zwodnicze wzbudzanie sympatii.

CZYTAJ TEŻ Co zrobić z pracownikiem, który utracił prawo jazdy na trzy miesiące?

Sprawdzaj, czytaj, pytaj! Jak nie wpaść w pułapkę oszustów?

Jak chronić się przed nieuczciwymi przedsiębiorcami i sprzedawcami? UOKiK radzi:  ochronić:

  • Uważnie sprawdzaj oferty ― zwłaszcza te pochodzące od nieznanych osób i firm.

  • Nie ufaj sprzedawcom gwarantującym szybki, pewny i wysoki zysk z inwestycji, bez ryzyka.

  • Nie ulegaj presji natychmiastowego wykonywania przelewów.

  • Uważaj na oferty wejścia w biznes gwarantujący szybkie zyski bez konieczności ponoszenia nakładów finansowych na start. Jeśli warunkiem twoich zysków są wpłaty lub zakupy późniejszych uczestników stojących niżej w strukturze  (pozyskanych przez ciebie i dalej — twoją siatkę), taki biznes może okazać się zwykłą piramidą finansową.

  • Bądź czujny na oferty sprzedawców, którzy chcą przyjść do twojego domu i przedstawić ci jakiś produkt lub urządzenie.

  • Uważaj na wyjątkowe oferty telefoniczne — na różnego rodzaju tajemnicze, lecznicze produkty i  urządzenia, które mogą okazać się całkowicie bezwartościowe.

  • Dokładnie czytaj dokumenty i umowy, które podpisujesz.

  • Nie podejmuj od razu decyzji o zakupie, jeśli sprzedawca namawia cię do natychmiastowego podpisania umowy (bo taka super okazja może się już nie powtórzyć), prawdopodobnie chce cię oszukać.

  • Sprawdzaj opinie o produkcie w internecie, pytaj o zdanie znajomych i najbliższych. 

  • Zgłoś sprawę policji, jeśli podejrzewasz oszustwo lub padłeś ofiarą oszusta. 

Na podstawie materiałów UOKiK

CZYTAJ TEŻ Podpisałem umowę z deweloperem. Czy mogę od niej odstąpić?

 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!