Podpisałem umowę z deweloperem. Czy mogę od niej odstąpić?

Umowa deweloperska jest specyficznym rodzajem umowy. Obie strony są wobec siebie wierzycielami i dłużnikami. Czy odstąpienie od umowy ma negatywne konsekwencje? Czy można zrobić cesję na inną osobę?

Podpisałem umowę z deweloperem. Czy mogę od niej odstąpić?
  • Mikołaj Frączak
  • /
  • 7 maja 2020

Zakup nieruchomości to dla wielu osób jedna z najpoważniejszych decyzji życiowych. Jeśli wybraliśmy nieruchomość od dewelopera, to może minąć sporo czasu, zanim inwestycja będzie ukończona. I tu pojawia się ważne pytanie: czy jeśli podpisaliśmy umowę deweloperską możemy ją przenieść na kogoś innego? Czy możemy od niej odstąpić? Co z wpłaconymi do tej pory pieniędzmi?

Co to jest umowa deweloperska?

Umowa deweloperska jest takim rodzajem umowy, w której każda ze stron zabezpiecza odpowiednio swoje interesy. Jest jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem. To wszystko ma taki skutek, że zgodnie z prawem wierzytelność może być przeniesiona na inny podmiot tylko po uzyskaniu zgody dłużnika. I tak właśnie będzie trzeba postąpić w przypadku umowy deweloperskiej. Jeśli będziemy chcieli od takiej umowy odstąpić albo przenieść prawa i obowiązki z niej wynikające na kogoś innego, czyli mówiąc prościej, zdecydujemy się na cesję, będzie to możliwe tylko wtedy gdy zgodę wyrazi na to deweloper. Część umów deweloperskich może zawierać już taką zgodę w pierwotnej treści kontraktu. Jeśli jednak nie ma takiego zapisu, trzeba postarać się osobno o zgodę dewelopera na takie działanie.

CZYTAJ TEŻ Nabywanie nieruchomości

Cesja umowy deweloperskiej

Jeżeli przeniesiemy prawa i obowiązki na inny podmiot, czyli dokonamy cesji umowy, to zmienia się po prostu nabywca nieruchomości. Sama umowa nie rozwiązuje się, nie dochodzi też do żadnych innych zmian. Jeśli zostały dokonane wpłaty na rzecz dewelopera, to nie podlegają one zwrotowi. Są zaliczane na poczet wpłat nowego nabywcy. Dobrze jest wiec uregulować kwestię wzajemnych rozliczeń w umowie cesji. Jeśli to ty przenosisz umowę deweloperską na inny podmiot, pamiętaj, że nie masz prawo żądać zwrotu wpłaconych pieniędzy od dewelopera. Jeśli deweloper zgodzi się na cesję, to do czasu formalnego przeniesienia praw i obowiązków umowa realizowana jest między dotychczasowym nabywcą nieruchomości, a deweloperem. Osoba, która staje się nową stroną umowy, przejmuje wszystkie prawa i obowiązki. Musi więc bardzo dokładnie zapoznać się zapisami tego dokumentu. Nie ma bowiem możliwości zmian warunków takiej umowy.

Cesja umowy deweloperskiej może być dokonana w każdym momencie, o ile oczywiście deweloper wyrazi zgodę na taki krok. W czasach gdy nieruchomości bardzo dobrze się sprzedają, deweloperzy nie powinni stawiać dodatkowych warunków związanych z przeniesieniem praw i obowiązków wynikających z umowy deweloperskiej.

CZYTAJ TEŻ Co to jest emerytura stażowa?

Jeśli deweloper nie zgodzi się na cesję można spróbować odstąpić od umowy. W takiej sytuacji warto negocjować z deweloperem warunki odstąpienia. Jeśli to nie poskutkuje, trzeba będzie pogodzić się ze stratą już wpłaconych pieniędzy.

Są i tacy, którzy rozważając cesję umowy deweloperskiej, mimo wszystko decydują się zaczekać do momentu odbioru kluczy i całkowitego przeniesienia własności. Wtedy błyskawicznie sprzedają swoje mieszkanie. Oczywiście dotyczy to tylko tych, którzy nie są w stanie znaleźć innych osób gotowych przejąć za nich prawa i obowiązki wynikające z umowy cesji.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!