Jak przekształcić użytkowanie wieczyste w prawo własności?
Użytkowanie wieczyste to ograniczone prawo rzeczowe. Pożądanym stanem rzeczy dla użytkownika wieczystego, jest jego zamiana na prawo własności nieruchomości. Jest to obecnie możliwe na drodze dwóch procedur.
- Redakcja dziennikprawny.pl
- /
- 16 maja 2023
W użytkowanie wieczyste osobom fizycznym albo osobom prawnym mogą być oddawane grunty stanowiące własność Skarbu Państwa i położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.
Użytkownik może korzystać z gruntu z wyłączeniem innych osób, a więc jak właściciel nieruchomości oraz w tych samych granicach użytkownik wieczysty może rozporządzać prawem użytkowania, a więc na przykład je zbywać. Budynki i urządzenia wzniesione na takich gruntach przez użytkownika wieczystego będą stanowiły jego własność. Kwestie te reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 – Kodeks cywilny.
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność
Prawo przewiduje pewne rozwiązania pozwalające na przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Pierwszym z nich jest tryb opisany w ustawie z dnia 29.07.2005 o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Drugie, szczególne rozwiązanie dotyczące wyłącznie gruntów zabudowanych pod cele mieszkaniowe jest zawarte w ustawie z dnia 20.07.2018 o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów.
Generalny tryb zawarty w ustawie z 2005 roku pozwala dokonać przekształcenia użytkowania w prawo własności na wniosek, który wnosi się do starosty wykonującego zadania z zakresu administracji rządowej albo wójta, burmistrza, prezydenta miasta, zarządu powiatu albo zarządu województwa. Właściwy organ podejmuje decyzje o przekształceniu wraz z dokonaniem ustalenia opłaty przekształceniowej. Może ona zostać rozłożona na raty w okresie od 10 do 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o krótszy okres. Niekiedy przekształcenie zwolnione jest z takiej opłaty – we wskazanych w ustawie przypadkach.
Z żądaniem przekształcenia mogą wystąpić w szczególności osoby fizyczne będące w dniu 13 października 2005 r. użytkownikiem wieczystym nieruchomości zabudowanych na cele mieszkaniowe lub zabudowanych garażami albo przeznaczonych pod zabudowę na cele mieszkaniowe lub pod zabudowę garażami oraz nieruchomości rolnych, a także osoby fizyczne i prawne będące właścicielami lokali, których udział w nieruchomości wspólnej obejmuje prawo użytkowania wieczystego oraz spółdzielnie mieszkaniowe będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży.
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność wpis do KW
Po dokonaniu przekształcenia konieczne będzie uzyskanie wpisu w księdze wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości. Po złożeniu wniosku o wpis prawa własności (zamiast dotychczasowego użytkowania wieczystego) w księdze wieczystej odnalezionej przez wyszukiwarkę ksiąg wieczystych, widoczna będzie wzmianka o złożeniu wniosku w tym przedmiocie, aż do czasu jego rozpoznania.
Przekształcenie użytkowania wieczystego na cele mieszkaniowe
Drugim wspomnianym wyżej rozwiązaniem jest przekształcenie użytkowania wieczystego w prawo własności gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Ustawa z dnia 20.07.2018 dokonuje przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności z dniem 1.01.2019 z mocy samego prawa. Oznacza to, że nie jest konieczne składanie wniosku o przekształcenie. Każdy grunt, na którym ustanowione zostało użytkowanie wieczyste, a który jest przeznaczony pod zabudowę na cele mieszkaniowe w rozumieniu ustawy, przekształcony został w grunt będący przedmiotem prawa własności.
Jako grunty zabudowane na cele mieszkaniowe ustawa wskazuje nieruchomości zabudowane wyłącznie budynkami: mieszkalnymi jednorodzinnymi; mieszkalnymi wielorodzinnymi, w których co najmniej połowę liczby lokali stanowią lokale mieszkalne; albo powyższymi wraz z budynkami gospodarczymi, garażami, innymi obiektami budowlanymi lub urządzeniami budowlanymi, umożliwiającymi prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków mieszkalnych. Dla tych budynków dokonało się przekształcenie, a do ich nowych właścicieli powinny były zostać rozesłane zaświadczenia o przekształceniu wraz z obliczeniem opłaty.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.