Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w 2023 roku?

Założenie własnej firmy wiąże się z wielką odpowiedzialnością, samodzielnością, ale i też większą swobodą w porównaniu do pracy na etacie. Wbrew pozorom procedura utworzenia jednoosobowej działalności gospodarczej wcale nie musi być skomplikowana. Jak wygląda ten proces, krok po kroku?

Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą w 2023 roku?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 10 maja 2023

Jaki rodzaj działalności wybrać?

Istnieją dwa rodzaje działalności — rejestrowa i nierejestrowa. Aby określić, który rodzaj będzie najbardziej odpowiedni, warto zacząć od przygotowania porządnego biznesplanu, który pozwoli oszacować, czy, po pierwsze, dana działalność będzie rentowna, a po drugie, na jakie zyski miesięcznie można liczyć.

Czy prowadząc działalność gospodarczą, mam obowiązek jej rejestracji w CEIDG?Czy prowadząc działalność gospodarczą, mam obowiązek jej rejestracji w CEIDG?Anna Pakaszewska-Cetera

Jeżeli przychód będzie odpowiednio niski, można wówczas zdecydować się na działalność nierejestrową. 

Rejestracja w CEIDG

Gdy zdecydujesz, że działalność rejestrowana jest tą odpowiednią, proces zakładania firmy należy rozpocząć od zarejestrowania jej, czyli złożenia wniosku w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Można tego dokonać na cztery różne sposoby:

  • osobiście, w urzędzie miasta lub gminy
  • poświadczonym notarialnie listem poleconym
  • elektronicznie, przy wykorzystaniu podpisu kwalifikowanego 
  • elektronicznie, bez użycia podpisu kwalifikowanego, poprzez platformę ePUAP

Składki w ZUS

Rejestracja firmy w CEIDG, jest jednocześnie wystosowaniem wniosku do ZUS o rejestrację przedsiębiorcy jako płatnika składek. Przedsiębiorca ma 7 dni od rozpoczęcia działalności, aby dokonać zgłoszenia siebie do ubezpieczeń. Do jego wykonania konieczne jest użycie druku ZUS ZUA (ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) lub ZUS ZZA (tylko składka zdrowotna). Opłacanie składek ZUS jest wymagane do 20 dnia każdego miesiąca lub do 15. dnia kolejnego miesiąca, dla płatników posiadających osobowość prawną, np. spółek akcyjnych, spółek z o.o., spółdzielni, stowarzyszeń i fundacji

Nadanie numeru REGON i NIP

Jeśli przyszły przedsiębiorca posiada już NIP, to pozostaje on bez zmian. Natomiast jeśli nie ma jeszcze przypisanego numeru, to zostanie on przyznany po rejestracji w CEIDG. Numer identyfikacyjny NIP jest konieczny w celach podatkowych, na przykład przy rozliczeniu podatku VAT. Z kolei numer REGON jest niezbędny do kontaktu z urzędem skarbowym oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Należy go używać podczas zawierania umów, rozliczeń i rejestracji firmy. Wszystkie pieczątki firmowe powinny posiadać pełną nazwę, adres, NIP oraz numer REGON.

Wybór formy opodatkowania

Zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i każdy inny podatnik, muszą pamiętać o konieczności opodatkowania swoich dochodów. Już na etapie rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej należy wybrać odpowiednią formę opodatkowania.

Osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą może wybrać trzy podstawowe formy opodatkowania: opodatkowanie na zasadach ogólnych, podatek liniowy lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wybór konkretnego rodzaju opodatkowania uzależniony jest od preferencji podatnika oraz charakteru jego działalności.

Najczęstsze błędy przy zakładaniu działalności gospodarczej. Jak ich uniknąć?Najczęstsze błędy przy zakładaniu działalności gospodarczej. Jak ich uniknąć?Damian Jemioło

W przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych, podatnik opłaca 12% podatku od dochodu, czyli różnicy pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku osiągnięcia wysokich dochodów (powyżej 120 000 zł), stawka podatku wzrasta do 32%. W zeznaniu rocznym można skorzystać z różnego rodzaju ulg podatkowych, co stanowi dodatkowy atut tej formy opodatkowania. Jednak osoby wybierające tę opcję muszą prowadzić ewidencję księgową, czyli księgi rachunkowe lub księgi przychodów i rozchodów.

Podatek liniowy to kolejna opcja, w której podatnik płaci 19% podatku od dochodu, czyli różnicy pomiędzy przychodami a kosztami uzyskania przychodu. W tym przypadku stawka podatku jest stała, niezależnie od osiąganych dochodów. Jest to z pewnością duża zaleta tej formy opodatkowania. Ponadto, w przypadku braku osiągniętych przychodów, podatnik nie musi płacić podatku, tak samo, jak w przypadku zasad ogólnych. 

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to forma opodatkowania, w której podatnik płaci podatek jedynie od przychodu, bez uwzględnienia kosztów uzyskania przychodu. Istnieje możliwość wyboru jednej z ośmiu stawek, które zależą od rodzaju wykonywanej działalności. Wybrana stawka decyduje o wysokości podatku. W przypadku tej formy opodatkowania konieczne jest prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów oraz przechowywanie dowodów zakupów i wykazu środków trwałych.

Założenie konta bankowego

Przy dokonywaniu wszystkich koniecznych formalności związanych z założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, istotne jest również otwarcie rachunku bankowego dla firmy. Chociaż nie ma obowiązku zakładania osobnego konta, wydaje się to być dobrym rozwiązaniem ze względów formalnych. W większości banków już podczas składania wniosku o otwarcie konta firmowego wymagana jest pieczątka z nazwą firmy, więc warto o nią zadbać wcześniej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.