Jak wygląda licytacja komornicza?

Dla wielu osób licytacja komornicza to najlepszy sposób na zaoszczędzenie na zakupie mieszkania albo innych przedmiotów. Jest to jednak dość kontrowersyjne. Organizacja licytacji to jedno z podstawowych zadań komornika. Jak przebiega licytacja komornicza?

Jak wygląda licytacja komornicza?
  • Michał Górecki
  • /
  • 18 września 2020

Czym jest licytacja komornicza?

Licytacja komornicza to publiczne sprzedanie ruchomości albo nieruchomości zajętej dłużnikowi. Nabyć dany przedmiot może osoba, która zaoferuje najwyższą cenę. Taka licytacja musi być publiczna, ogłoszona w obwieszczeniu. Warunkiem udziału w licytacji jest wpłata wadium.

Obwieszczenie o licytacji komorniczej

Sąd oraz komornik ogłaszają termin i miejsce odbycia się licytacji komorniczej. Jeżeli chodzi o licytację nieruchomości, to może się odbyć nie wcześniej niż po okresie dwóch tygodniu od daty uprawomocnienia się jej wyceny. Informacja na temat licytacji umieszczana jest w budynku sądu, w budynku urzędu gminy, w lokalnej gazecie, a także na stronie internetowej komornika. Informacja musi zawierać szereg danych, takich jak dokładny adres, termin oraz opis przedmiotu licytacji. Podaje się także szacunkową cenę, kwotę wadium oraz to, czy to pierwsza, czy kolejna licytacja. Zainteresowani zakupem nieruchomości mogą ją oglądać w określonych godzinach. Mają także dostęp do akt postępowania egzekucyjnego.

Warunki przystąpienia do licytacji

Licytacja komornicza jest dostępna dla każdego, kto wpłaci wadium. Jest to jedna dziesiąta sumy oszacowania. Nie może w niej wziąć udział dłużnik, komornik, ich małżonkowie i dzieci, rodzice oraz rodzeństwo, osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym, a także licytant, który nie dopełnił warunków poprzedniej licytacji. Wadium jest zwrotne w przypadku przegrania licytacji. Nie zwraca się tej kwoty jedynie, jeżeli osoba licytująca wygra, a nie wpłaci deklarowanej kwoty całościowej.

Jak wygląda licytacja komornicza?

Licytacją zajmuje się komornik, ale dzieje się to w obecności sędziego. Przedmiot licytacji musi mieć cenę wywoławczą. W pierwszej licytacji kwota ta nie może być niższa niż 3/4 oszacowanej wartości. Później kwota spada do 2/3 oszacowanej wartości.

Komornik wzywa osoby biorące udział w licytacji do podbijania ceny. Nie może to być mniej niż jeden procent ceny wywoławczej (kwotę zaokrągla się w górę do pełnych złotówek). Jeżeli po trzykrotnym wezwaniu nikt nie zaoferuje więcej, przedmiot kupuje ostatni licytant z najwyższą kwotą.

Postanowienia o przybiciu dokonuje sąd, który nadzoruje licytację. Decyzja sędziego musi się jednak uprawomocnić. Po uprawomocnieniu, licytant ma 14 dni na zapłatę reszty sumy (pomniejszonej o wadium). Pieniądze wnosi się na rachunek depozytowy banku.

Jeżeli dokona się już zapłaty całości kwoty, sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności do nieruchomości nabywcy, dokonując właściwego wpisu do księgi wieczystej.  Postanowienie o przysądzeniu własności również musi mieć czas na uprawomocnienie się. Po tym czasie usunięte są hipoteki obciążające nieruchomość.

Kupno mieszkania wystawionego na licytację komorniczą po atrakcyjnej cenie może być świetną okazją, ale wcale nie musi. Opłaca się tylko, jeżeli ostateczna cena będzie bliska kwocie wywoławczej, a także, jeżeli lokal będzie miał jasną sytuację prawną. Zakup mieszkania z lokatorem to naprawdę duży problem. Istnieje bowiem duża grupa osób, którym w przypadku wszczęcia postępowania eksmisyjnego należeć się będzie lokal socjalny (kobiety w ciąży, dzieci, osoby chore, bezrobotne etc.). Dopóki gmina takiego lokalu nie zapewni, osoby zameldowane mogą w nim mieszkać, co trwać może latami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!