Jednoosobowa działalność vs spółka. Co się bardziej opłaca?

Jakie są różnice pomiędzy działalnością jednoosobową a spółką? Co się bardziej opłaca? Nierzadko zdarza się, że forma prowadzenia własnej firmy jest wybierana przypadkowo. Tymczasem jest to bardzo ważna decyzja, która ma istotny wpływ na dalszą jej działalność.

Jednoosobowa działalność vs spółka. Co się bardziej opłaca?
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 września 2020

Założenie działalności

Zakładanie jednoosobowej firmy w CEIDG nie jest niczym skomplikowanym. Nie ponosi się z tego tytułu również żadnych kosztów. Zgłosić się można także online, a nawet wszystko załatwić w ten sposób, jeżeli posiada się kwalifikowany podpis elektroniczny.

Nieco inaczej jest w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, gdzie już na wstępie ponosi się koszty. Zgłoszenie spółki do KRS odbywa się w formie aktu notarialnego. Trzeba więc liczyć się z taksą notarialną oraz z kosztami odpisów umowy. Doliczyć trzeba także opłatę sądową oraz koszt wpisu w Monitorze sądowym i gospodarczym. Łącznie ten koszt, w zależności od wartości kapitału zakładowego, wynieść może nawet kilkaset złotych i więcej. Koszty będą mniejsze, o ile podejmie się decyzję o rejestracji online. Jednak wówczas wypełnia się gotowy wzorzec, mogący nie zawierać niektórych istotnych elementów. W przypadku spółki z o.o. dochodzi także koszt podatku od czynności cywilnoprawnych.

Osobowość prawna i opodatkowanie działalności

W przypadku działalności jednoosobowej podatnikiem jest przedsiębiorca jako osoba fizyczna. To on wybiera sposób opodatkowania (na zasadach ogólnych, poprzez podatek liniowy albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową).

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygląda to inaczej. Przede wszystkim jest to odrębny podmiot prawny, dlatego odprowadza podatek dochodowy od osób prawnych – 19% od zysku. Mali podatnicy mogą skorzystać ze stawki 9%. Trzeba pamiętać jednak o tym, że wspólnicy spółki muszą jeszcze zapłacić podatek dochodowy od wypłaconych dochodów.

Największe różnice dotyczą księgowości. Spółka wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych, więc najczęściej zatrudnienia księgowej. Dodatkowo konieczne jest także wykonywanie sprawozdań finansowych. Księgowa zajmująca się spółką będzie generowała większe koszty. Jednocześnie kwestie finansowe niewątpliwie będą bardzo przejrzyste.

Inaczej jest w przypadku firmy jednoosobowej, zwłaszcza niewielkiej. W takim przypadku można księgowość prowadzić nawet samodzielnie. Księga przychodów i rozchodów nie jest skomplikowana. Nawet jeżeli skorzysta się z usług księgowej, jej koszt nie będzie duży.

Składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i składki zdrowotne

Przedsiębiorca mający jednoosobową działalność gospodarczą, poza pewnymi wyjątkami, opłaca samodzielnie składki ZUS i zdrowotną. Obecnie jest wiele ulg, które na początku zmniejszają ich wysokość. Jeżeli w spółce z o.o. jest się jedynym wspólnikiem, także musi się opłacać składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne, bez możliwości skorzystania ze składek preferencyjnych. Inaczej jest, jeżeli ma się wspólnika lub wspólników – w takim przypadku ze składek jest się zwolnionym. Jest to argument, który przekonuje największe grono osób zainteresowanych założeniem własnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Odpowiedzialność majątkowa

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność przedsiębiorcy za prowadzoną przez siebie firmę, bezsprzecznie korzystniejsze jest założenie spółki z o.o. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, jej właściciel ponosi niczym nieograniczoną odpowiedzialność całym swoim majątkiem, nie tylko firmowym, ale także osobistym. Jeżeli w długi popadnie spółka z o.o., jej wierzyciele będą spłaceni wyłącznie z przedmiotów należących do majątku spółki.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!