Jak wybrać formę opodatkowania?

Forma opodatkowania to jeden z podstawowych wyborów, które należy podjąć już na początku prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Powinno się tego dokonywać w oparciu o profil działalności firmy oraz przybliżone miesięczne dochody. Jeżeli ma się dylemat co do tego, jak wybrać formę opodatkowania, najlepiej skonsultować się z księgową albo ekspertem podatkowym.

Jak wybrać formę opodatkowania?
  • Michał Górecki
  • /
  • 22 września 2020

Wybór formy opodatkowania podatkiem PIT jest bardzo istotny z uwagi na ponoszone przez siebie koszty podatku, a także na rodzaj koniecznych do prowadzenia ewidencji księgowych.

Obecnie do wyboru są cztery formy opodatkowania:

·       na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej;

·       według jednolitej stawki (podatek liniowy);

·       w formie zryczałtowanej – na podstawie karty podatkowej;

·       w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Każda z tych form opodatkowania ma swoje wady i zalety.

Zasady ogólne

Najpopularniejsze jest rozliczanie się na zasadach ogólnych. W tym przypadku podatek jest obliczany od dochodu, czyli różnicy pomiędzy przychodem a kosztami jego uzyskania. Obecnie skala podatkowa wynosi 17 lub 32%. Podatek płaci się od faktycznego dochodu, po zmniejszeniu go o koszty. Zarówno przychody, jak i poniesione koszty należy wykazywać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Szczególnie na początku prowadzonej przez siebie działalności, taka forma wydaje się najprostsza i najlepsza. Podatek płaci się bowiem tylko wtedy, kiedy faktycznie się zarobi. W przypadku straty, podatku się nie płaci.

Podatek liniowy

Podatek liniowy według jednolitej stawki płaci się również od uzyskiwanego dochodu. Także tutaj należy prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów albo księgi rachunkowe. Stawka 19% obowiązuje niezależnie od wielkości dochodu. Dlatego zaliczkę na poczet podatku należy zapłacić już w pierwszym miesiącu wykazania dochodu. Podatek liniowy uniemożliwia skorzystanie z niektórych ulg. Korzystny jest wówczas, jeżeli firma przynosi duże dochody.

Ryczałt od przychodów opodatkowanych

Ryczałt to prosta forma opodatkowania. Podatek płaci się wówczas niezależnie od wysokości dochodu. Nalicza się go od przychodu, bez możliwości odliczenia kosztów. Jego wysokość zależy od rodzaju prowadzonej przez siebie działalności. Nie każdy typ działalności może być również rozliczany w formie ryczałtu. Jest on bardzo korzystny w przypadku niektórych rodzajów działalności, ze względu na niższą stopę oprocentowania w porównaniu do skali podatkowej.

Karta podatkowa

W przypadku karty podatkowej, wysokość podatku nie zależy od przychodu i kosztów jego uzyskania. Wysokość podatku jest ustalana przez organ podatkowy. Skorzystać z karty mogą jedynie podatnicy zajmujący się ściśle określonym typem działalności. W tym przypadku także wysokość podatku zależy od rodzaju działalności, liczby pracowników, a nawet liczebności miejscowości, na której terenie prowadzi się działalność. Podatek nie zależy od wysokości przychodu i należy płacić go zawsze, nawet wówczas, gdy firma przynosi straty. Dodatkowo wówczas pracowników zatrudniać można tylko w oparciu o umowę o pracę, a małżonek nie może prowadzić działalności o zbliżonym profilu.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z wyborem właściwej formy opodatkowania, konieczne jest skontaktowanie się z odpowiednim doradcą, który jest biegły w obecnie obowiązującym prawie podatkowym. Bardzo wiele zależy od poczynionego biznesplanu i przewidywanych przychodów i kosztów przedsiębiorstwa. Formę opodatkowania można oczywiście zmieniać w trakcie prowadzenia własnej firmy, jednak w większości przypadków, poza nielicznymi wyjątkami, można to zrobić tylko od nowego roku podatkowego, a więc właściwy wybór wstępny ma spore znaczenie.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!