Jak zostać krwiodawcą?

Oddając krew, przyczyniasz się do ratowania innych. Ten dobroczynny gest jest jednocześnie bezcennym, ze względu na fakt, że krwi nie można wyprodukować — jej jedynym źródłem jest drugi człowiek. Jak zatem pomóc innym i zostać krwiodawcą?

Jak zostać krwiodawcą?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 14 czerwca 2023

Kto nie może zostać krwiodawcą? 

Aby donacja krwi była bezpieczną procedurą, przede wszystkim należy zaznajomić się z czynnikami, które mogą ograniczyć oddanie krwi. Istnieje szereg przeciwwskazań, które dyskwalifikują potencjalnego krwiodawcę i są to osoby: 

  • które chorowały na wirusowe zapalenie wątroby,
  • nosiciele wirusa HIV i chorujące na AIDS,
  • narkomani
  • utrzymujące kontakty seksualne z wieloma partnerami/partnerkami 
  • pracujące na oddziałach zakaźnych,
  • u których stwierdzono nowotwory, wady serca, kiłę, hemofilię, choroby układu oddechowego, krwionośnego, pokarmowego, nerwowego, moczowo-płciowego, choroby gruczołów dokrewnych.

Czasowo, krwiodawcą nie mogą też zostać osoby:

  • po szczepieniach ochronnych (odroczony czas zależy od rodzaju szczepionki, wynosi od 48h do nawet 3 miesięcy), 
  • które miały kontakt z zakaźnie chorym lub przebyły ostrą chorobę zakaźną (odroczenie nawet na 4 tygodnie),
  • kobiety w trakcie ciąży i po porodzie (6 miesięcy),
  • kobiety karmiące piersią,
  • kobiety w trakcie miesiączki i 3 dni po jej zakończeniu,
  • po małych zabiegach chirurgicznych (usunięcie zęba, leczenie kanałowe, itp.) (na 7 dni),
  • po ustąpieniu objawów przeziębienia, grypy, skończonej antybiotykoterapii (na 2 tygodnie),
  • po przyjęciu leków zawierających kwas acetylosalicylowy (na 5 dni),
  • po operacjach, przetoczeniu krwi, przeszczepie, wykonaniu tatuażu, piercingu, depilacji (odroczenie oddawania krwi wynosi 6 miesięcy).

Kto może zostać krwiodawcą?

Krwiodawcą może zostać każda pełnoletnia osoba (do 65 r.ż.), zdrowa, nieprzyjmująca na stałe żadnych leków, ważąca minimum 50 kg. 

Jak przygotować się do oddania krwi?

Zaplanuj dokładnie dzień, w którym masz zamiar oddać krew. Sprawdź dni i godziny otwarcia najbliższego centrum lub punktu, w którym można oddać krew. Dodatkowo możesz sprawdzić aktualne stany magazynowe centrum krwiodawstwa, do którego chcesz się udać. Może się zdarzyć, że RCKiK może czasowo wstrzymać oddawanie krwi pełnej w danej grupie (w takiej sytuacji można oddać jej składniki). 

Jakie przywileje ma krwiodawca? Czy opłaca się oddać krew?Jakie przywileje ma krwiodawca? Czy opłaca się oddać krew?Anna Malinowska

W dniu w którym oddasz krew, należy być wyspanym, wypoczętym, zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia i nie przyjmować aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety i środków antykoncepcyjnych). 

Dzień przed oddaniem krwi należy zjeść lekki posiłek i pić dużo płynów (najlepiej niegazowanej wody mineralnej), unikać palenia papierosów i picia alkoholu. 

Jak wygląda wizyta w centrum krwiodawstwa? 

Aby oddać krew należy udać się do jednego z regionalnych centrów krwiodawstwa lub jego oddziału terenowego. Nie trzeba wcześniej umawiać się na wizytę. 

Pierwszym krokiem jest rejestracja, do której należy zgłosić się z dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Pracownik rejestracji sprawdza, czy dane osobowe nie figurują w Krajowym Rejestrze Dawców Krwi i czy dana osoba nie została zdyskwalifikowana na stałe lub tymczasowo. Następnie wypełnia się kwestionariusz dotyczący naszych chorób, zabiegów i różnych sytuacji życiowych. Później pobierana jest krew, w celu określenia stężenia hemoglobiny. Jest to czynnik decydujący o dalszej kwalifikacji do oddania krwi — stężenie hemoglobiny musi być na tyle wysokie, aby po oddaniu krwi nie wystąpiła anemia. Osoby, które oddają krew po raz pierwszy, mają też wykonywaną dodatkowo morfologię krwi. 

Kolejnym krokiem jest badanie lekarskie oraz zebranie wywiadu, w trakcie którego lekarz ostatecznie decyduje o tym, czy dana osoba może oddać krew. Zakwalifikowany do donacji krwi udaje się do poczekalni, a potem, po wezwaniu przez pielęgniarkę, na salę pobrań. 

Dawca siada na fotelu, pielęgniarka dezynfekuje skórę w miejscu wkłucia, a następnie nakłuwa jednorazową igłą żyłę zgięcia łokciowego i pobiera krew, najpierw do badań laboratoryjnych, a następnie do pojemnika na donację. Cały proces oddania krwi pełnej trwa 10 minut. Po oddaniu krwi otrzymasz czekolady oraz zaświadczenie, które usprawiedliwi nieobecność w pracy.  

Po oddaniu krwi

Zastosuj się do zaleceń lekarza kwalifikującego do oddania krwi. W dniu oddania krwi należy odpoczywać, unikać znacznego wysiłku fizycznego i przebywania w zbyt gorących i dusznych pomieszczeniach. Nie obciążaj ręki, z której pobierano krew, a jeżeli pojawi się zasinienie w miejscu wkłucia, stosuj okłady z lodem. W przypadku pojawienia się objawów chorobowych w ciągu 48h od oddania krwi, należy powiadomić o tym centrum krwiodawstwa. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!