1 lipca kończy się stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia, opublikowanym na stronach Rządowego Centrum Legislacji, z dniem 1 lipca 2023 r. zostanie zakończony stan zagrożenia epidemicznego, który został wprowadzony w związku z infekcjami wywołanymi przez wirusa SARS-CoV-2. Wniosek o odwołanie tego stanu zagrożenia epidemicznego został złożony przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

1 lipca kończy się stan zagrożenia epidemicznego. Co to oznacza?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 14 czerwca 2023

W jaki sposób zostanie zniesione zagrożenie epidemiczne?

Poprzez wprowadzenie nowego rozporządzenia, Minister Zdrowia planuje odwołać ogólnokrajowy stan zagrożenia epidemicznego, który obowiązywał na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. To spowoduje, że wcześniejsze rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 maja 2022 r., które ogłaszało stan zagrożenia epidemicznego, straci swoją moc prawomocności.

WHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i chorobyWHO: Życie seksualne to nie tylko reprodukcja i chorobyMonika Świetlińska

Okres przejściowy – co to takiego?

Jednak po zakończeniu epidemii istnieje okres przejściowy, w którym zostaną złagodzone pewne aspekty, aby odzwierciedlić zmiany wprowadzone w administracji i usługach podczas panującej pandemii. Większość covidowych regulacji, wprowadzonych na czas epidemii i stanu zagrożenia epidemicznego, wciąż pozostanie w mocy. Warto jednak zauważyć, że zniesienie stanu zagrożenia epidemicznego nie oznacza natychmiastowego powrotu do stanu prawnego sprzed 14 marca 2020 r., kiedy to ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, a następnie 20 marca 2020 r. ogłoszono stan epidemii.

NFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitaliNFZ wyda majątek na cyberbezpieczeństwo szpitaliMartyna Kowalska

W wielu przepisach wprowadzono specjalne przepisy przejściowe, które obejmują okresy, takie jak trzy miesiące lub sześć miesięcy, mające na celu umożliwienie dostosowania się do wprowadzonych zmian. Na przykład, okres przejściowy o długości 180 dni dotyczy powrotu do przeprowadzania badań medycyny pracy po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego.

Czy są elementy, których nie objęto przepisami przejściowymi?

Jednak istnieją również regulacje związane z pandemią, które nie przewidują okresu przejściowego. Jeżeli stan zagrożenia epidemicznego zostanie zniesiony (chyba że zostanie przywrócony stan epidemii), rady gmin (czyli organy kolegialne jednostek samorządu terytorialnego) będą musiały powrócić do tradycyjnego modelu prowadzenia obrad. To oznacza, że możliwość obradowania w trybie zdalnym zostanie wyeliminowana z dnia na dzień, bez żadnego okresu przejściowego.

Zdrowa żywność jest w modzie. Sprawdź, czy możesz uprawiać ją sam!Zdrowa żywność jest w modzie. Sprawdź, czy możesz uprawiać ją sam!Redakcja dziennikprawny.pl

Natomiast możliwość pracy w trybie zdalnym dla organów kolegialnych jednostek samorządu terytorialnego, związków metropolitalnych, regionalnych izb rachunkowych oraz samorządowych kolegiów odwoławczych została wprowadzona przez artykuł 15zzx tzw. specustawy covidowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!