Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez wyborców podczas eurowyborów?
Rzeczą ludzką jest błądzić – głosi starożytna maksyma, do najczęstszych przyczyn błędów wyborczych należą zaś roztargnienie, pośpiech oraz niewiedza. Co zatem wiedzieć warto, aby ustrzec się ich podczas głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 5 czerwca 2024
Eurowybory w Polsce – jak wyglądają?
Organizacja wyborów do Parlamentu Europejskiego leży w gestii każdego państwa członkowskiego, co niezwykle istotne, istnieją jednak także pewne wspólne przepisy, których przestrzegać muszą wszystkie kraje Wspólnoty.
Wybory do Parlamentu Europejskiego. Jak wyglądają?Małgorzata Łaziuk
Podstawę prawną do organizacji wyborów stanowią: artykuł 14. Traktatu o Unii Europejskiej, artykuły 20., 22. i 223. Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz artykuł 39. Karty praw podstawowych Unii Europejskiej.
Tegoroczne wybory do PE powinny odbyć się w dniach od 6 do 9 czerwca – decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej, Polacy spotkają się przy urnach w niedzielę 9 czerwca.
Nasz kraj podzielono na 13 okręgów wyborczych, w liczącym 720 posłów (o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami) Parlamencie Europejskim przyszłej kadencji, Polskę reprezentować ma 53 deputowanych.
Wybory do Parlamentu Europejskiego – podział mandatów
Swój głos w niedzielnych wyborach będziemy mogli oddać na przedstawiciela jednego z 40 komitetów, które pozytywnie przeszły proces rejestracji, szczegółowy spis wszystkich kandydatów z podziałem na komitety dostępny jest w rządowym serwisie internetowym.
Podział mandatów w wyborach do Europarlamentu odbywa się z wykorzystaniem tzw. przelicznika D’Hondta oraz wzoru matematycznego znanego z metody Hare’a-Niemeyera.
Które prawo jest ważniejsze, polskie czy unijne?Jakub Stasak
Procedura niniejsza rozpoczyna się od zliczenia głosów oddanych na poszczególne komitety w skali kraju, następnie odsiewa się te z nich, które nie przekroczyły pięcioprocentowego progu wyborczego.
Kolejny krok to ustalenie ogólnej liczby mandatów przypadającej każdemu z komitetów i ich podział pomiędzy kandydatów reprezentujących konkretne okręgi wyborcze.
Mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.
Eurowybory – najczęstsze błędy popełniane przez wyborców
Lokale wyborcze tradycyjnie otwarte będą przez 14 godzin – między 7.00 a 21.00.
Kto ma prawo wyborcze w Polsce?Jakub Stasak
Udając się na głosowanie, warto mieć na uwadze, że:
• warunkiem koniecznym, aby nastąpiło wydanie karty do głosowania, jest weryfikacja danych personalnych potencjalnego wyborcy.
W tym celu powinien on okazać komisji wyborczej odpowiedni dokument ze zdjęciem (np. dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja studencka, książeczka wojskowa).
Pamiętaj: Możliwe jest także posłużenie się aplikacją mObywatel.
• głosujemy poprzez użycie odpowiedniego znaku.
W myśl pierwszego paragrafu 227. artykułu Kodeksu wyborczego:
„Wyborca głosuje tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "x" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy, przez co wskazuje jego pierwszeństwo do uzyskania mandatu”.
Co ciekawe, definicja znaku „x”, to w tym przypadku co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki, wobec powyższego, uznane przez komisję zostaną też zaznaczenia dokonane za pomocą m.in. plusa, gwiazdki czy hasztaga.
Uwaga: Na ważność głosu nie wpływają żadne dopiski postawione na karcie przez wyborcę.
• wybieramy tylko jednego kandydata.
Swoje poparcie wyrażamy, oddając głos wyłącznie na jednego kandydata na posła do Parlamentu Europejskiego.
Głos zostanie uznany za nieważny, gdy prawidłowy znak postawimy poza wyznaczoną kratką (same linie mogą wychodzić poza nią, jeśli w obrębie wyznaczonego pola znajduje się ich przecięcie), nie postawimy go przy żadnym nazwisku bądź zagłosujemy na więcej niż jednego kandydata.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.