Jakie sprawy można załatwić poprzez profil zaufany?

Profil zaufany to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość w systemach podmiotów publicznych. Jest to niewątpliwie bardzo wygodna opcja załatwienia wielu spraw bez wychodzenia z domu. W jaki sposób założyć profil zaufany i jakie usługi można dzięki niemu zrealizować?

Jakie sprawy można załatwić poprzez profil zaufany?
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 4 maja 2023

Co to jest profil zaufany i kto może go założyć?

Profil zaufany to metoda identyfikacji, którą obywatel wykorzystuje, załatwiając sprawy urzędowe w formie online. Potwierdza swoja tożsamość w przeróżnych portalach, urzędach, usługach administracji publicznych. Za jego pośrednictwem można złożyć podpis zaufany, który jest równoznaczny z podpisem odręcznym.

Profil zaufany może założyć każda osoba, która posiada numer pesel i pełną lub ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Wyjątkiem są tutaj osoby ubezwłasnowolnione i dzieci, które nie ukończyły 13 lat. 

Jak założyć profil zaufany?

Najszybszym i najprostszym sposobem na założenie profilu zaufanego jest wykorzystanie swojego internetowego konta bankowego. Po zalogowaniu do banku należy odszukać formularz zakładania profilu zaufanego, wypełnić go i zarejestrować się. Profil zaufany będzie aktywny od razu, po ukończeniu procesu rejestracji. 

Profil Zaufany – rekord zainteresowania cyfrowym narzędziemProfil Zaufany – rekord zainteresowania cyfrowym narzędziemAnna Malinowska

Jeżeli bank nie oferuje możliwości założenia profilu zaufanego, należy wówczas wypełnić wniosek online, a następnie potwierdzić go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub osobiście, w jednym z wielu punktów potwierdzających, takich jak urzędy wojewódzkie, skarbowe i niektóre urzędy pocztowe. 

Profil zaufany jest ważny 3 lata. Po upływie tego czasu można przedłużyć jego ważność o kolejne 3 lata. 

Jakie sprawy można załatwić poprzez profil zaufany?

Profil zaufany daje możliwość załatwienia wielu spraw urzędowych online poprzez dostęp do portali urzędowych, takich jak:

1. Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP), poprzez którą coraz więcej urzędów udostępnia swoje usługi, przykładowo, dzięki niej można:

  • złożyć wniosek o dowód dla siebie lub dziecka, zgłosić utratę lub zniszczenie dowodu lub prawa jazdy
  • uzyskać odpis aktów: małżeństwa, zgonu, urodzenia
  • zgłosić urodzenie dziecka
  • złożyć odwołanie od decyzji administracyjnej
  • sprawdzić swoje rozliczenia podatkowe, zgłosić spadek lub darowiznę
  • pobrać zaświadczenie o niekaralności
  • zarejestrować się jako osoba bezrobotna i korzystać ze szkoleń
  • sprawdzić swoje punkty karne
  • wystąpić o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego

2. Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych (PUE ZUS), tutaj można:

  • umówić się na wizytę w placówce ZUS
  • złożyć wnioski, w tym o przyznanie świadczenia wychowawczego 500+
  • sprawdzić swoje zwolnienia lekarskie 
  • sprawdzić stan swojego konta ubezpieczeniowego w ZUS

3. Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej (CEIDG) — dzięki temu portalowi, który jest elektronicznym rejestrem przedsiębiorców, można m.in. zarejestrować, zawiesić, wznowić lub zlikwidować działalność gospodarczą

4. Platforma Usług Elektronicznych Urzędu Patentowego RP (UPRP) — za jej pośrednictwem można złożyć wniosek o ochronę wynalazku, wzoru użytkowego, przemysłowego lub znaku towarowego

5. Portal e-budownictwo — dzięki któremu istnieje możliwość złożenia wniosków w zakresie budownictwa.

Należy mieć na uwadze fakt, że niestety nie wszystko uda się załatwić bez wizyty w urzędzie. Przykładowo, nie będzie możliwe podpisanie deklaracji i informacji podatkowych, zamknięcie spółki, czy też dokonanie zmian w KRS, jeżeli spółka nie była rejestrowana online.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!