Jakiej części wynagrodzenia nie może zająć komornik?

Czy komornik może zająć całą pensję? Co zrobić, aby mimo długów zabezpieczyć środki potrzebne na codzienne życie? Jakie zasady regulują, ile z wynagrodzenia może zostać zajęte przez komornika? 

Jakiej części wynagrodzenia nie może zająć komornik?
  • Katarzyna Leszczak
  • /
  • 5 listopada 2024

Podstawowe zasady ochrony wynagrodzenia przed zajęciem komorniczym

Polskie prawo wyraźnie określa, że komornik nie może zająć całego wynagrodzenia dłużnika. Zajęcie części pensji ma na celu spłatę zobowiązań, ale jednocześnie musi pozostawić dłużnikowi środki wystarczające na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych. Podstawowe zasady zajmowania wynagrodzenia różnią się w zależności od formy zatrudnienia i rodzaju dochodu.

Czy referencje są potrzebne?Czy referencje są potrzebne?Małgorzata Łaziuk

Kwota wolna od zajęcia i jej znaczenie

Kwota wolna od zajęcia to część wynagrodzenia, którą dłużnik zachowuje niezależnie od wysokości długu. W 2024 roku minimalne wynagrodzenie za pracę w Polsce wynosi 4300 zł brutto (ok. 3261 zł netto), co oznacza, że na umowie o pracę,  jeśli ktoś zarabia minimalną pensję, komornik nie może nic z niej zająć. Dla osób zarabiających więcej kwota wolna nadal stanowi zabezpieczenie, gdyż odlicza się ją od wynagrodzenia i dopiero nadwyżka podlega zajęciu.

Jeśli dochód dłużnika nie przekracza minimalnego wynagrodzenia, komornik nie ma prawa do zajmowania części pensji, chyba że mówimy o zobowiązaniach alimentacyjnych – wtedy część minimalnej pensji może być zajęta. Ochrona ta ma na celu zabezpieczenie podstawowych potrzeb dłużnika i jego rodziny, umożliwiając im godne życie nawet w obliczu zadłużenia.

Hałaśliwi, uciążliwi sąsiedzi. Poradnik postępowaniaHałaśliwi, uciążliwi sąsiedzi. Poradnik postępowania Małgorzata Łaziuk

Egzekucja z umów cywilnoprawnych a ochrona wynagrodzenia

Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy wynagrodzenie pochodzi z umowy cywilnoprawnej, takiej jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło. W przypadku tych umów przepisy nie przewidują automatycznej ochrony wynagrodzenia, co oznacza, że komornik może zajmować je w całości. Istnieje jednak możliwość, by dłużnik wniósł o zastosowanie ochrony podobnej jak w przypadku umowy o pracę, jeśli dochód z umowy cywilnoprawnej jest jego jedynym źródłem utrzymania i ma regularny charakter. W takiej sytuacji sąd może orzec o ograniczeniu zajęcia wynagrodzenia i ustalić kwotę wolną od zajęcia, co zapewni dłużnikowi środki na podstawowe potrzeby.

Dla osób pracujących na umowach cywilnoprawnych sytuacja bywa więc bardziej skomplikowana, a ochrona wynagrodzenia wymaga dodatkowych działań. Warto pamiętać, że w przypadku takich umów najlepszym rozwiązaniem może być konsultacja z prawnikiem lub skorzystanie z pomocy instytucji wspierających dłużników.

Co zrobić, gdy urząd nie odpowiada na pismo?Co zrobić, gdy urząd nie odpowiada na pismo? Katarzyna Leszczak

Egzekucja komornicza nie oznacza, że dłużnik zostaje całkowicie pozbawiony środków do życia. Polski system prawny przewiduje mechanizmy ochronne, które gwarantują dłużnikowi zachowanie części wynagrodzenia. Warto znać swoje prawa i możliwości, aby w trudnej sytuacji finansowej móc zadbać o minimum potrzebne do codziennego funkcjonowania.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.