Urządzenia wspomagające ruch - czym są w świetle przepisów ruchu drogowego?
Urządzenia wspomagające ruch – choć określenie to brzmieć może nieco zagadkowo, to większość z nas miała z nimi do czynienia już od wczesnego dzieciństwa. Jakie pojazdy zaliczają się do wspomnianej kategorii i co mówią o nich przepisy ruchu drogowego? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 6 listopada 2024
Czym są urządzenia wspomagające ruch?
Zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami urządzenie wspomagające ruch to urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni.
Czy trzeba wezwać policję po wypadku lub kolizji?Jakub Stasak
Do wspomnianej kategorii zaliczają się więc m.in. hulajnogi tradycyjne, rolki, wrotki czy deskorolki.
Uwaga: W świetle prawa o ruch drogowym osobną kategorię pojazdów stanowią natomiast tzw. urządzenia transportu osobistego, czyli pojazdy napędzane elektrycznie (z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej) bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się jedynie przez kierującego znajdującego się na danym urządzeniu.
Jak prawidłowo korzystać z urządzeń wspomagających ruch?
Według paragrafu pierwszego artykułu 15a. ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku (z późniejszymi zmianami) – Prawo o ruchu drogowym:
„Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest obowiązana korzystać z drogi dla pieszych, drogi dla pieszych i rowerów lub drogi dla rowerów. Osobę poruszającą się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch na drodze dla rowerów obowiązuje ruch prawostronny”.
Jak sprawdzić uprawnienia kierowcy online?Jakub Stasak
Co niezmiernie istotne, przepis powyższy nie znajduje zastosowania w strefie zamieszkania – tu bowiem osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Przemieszczając się urządzeniem wspomagającym ruch po drodze dla pieszych bądź drodze dla pieszych i rowerów musimy ponadto poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowując przy tym szczególną ostrożność (ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu).
Jeżeli zdecydujemy się zaś na przekroczenie jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska, zobowiązani będziemy skorzystać z przejazdu dla rowerów, a w przypadku jego braku – z wyznaczonego przejścia dla pieszych lub tzw. przejścia sugerowanego.
Bezpieczeństwo priorytetem
Katalog obowiązków, które ustawodawca nakłada na użytkowników urządzeń wspomagających ruch, dopełniają:
• poruszanie się z prędkością zapewniającą panowanie nad tym urządzeniem, z uwzględnieniem warunków, w jakich odbywa się ruch,
• przy wymijaniu – zachowanie bezpiecznego odstępu od wymijanego pojazdu lub uczestnika ruchu,
• przy omijaniu – zachowanie bezpiecznego odstępu od omijanego pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody,
• przed wyprzedzaniem – upewnienie się, czy dysponują dostateczną ilością miejsca do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu,
• zbliżając się do przejścia dla pieszych – zachowanie szczególnej ostrożności oraz ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.
Co zrobić, by Twoje dziecko było bezpieczne na drodze?Jakub Stasak
Prawo o ruchu drogowym zabrania osobom poruszającym się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch:
• korzystania z niego w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu,
• przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
• ciągnięcia pojazdu lub ładunku,
• czepiania się pojazdów,
• poruszania się tyłem.
Ważne: Korzystanie z urządzeń wspomagających ruch nie wymaga posiadania żadnych uprawnień ani licencji i jest dozwolone bez ograniczeń wiekowych.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.