Palenie na balkonie i kara za wyrzucenie niedopałka. Ile zapłacisz?

Wyrzucanie niedopałka papierosa może słono kosztować. Niezależnie czy ktoś wyrzuca go przez szybę samochodu na drogę lub przez balkon na skwer, prezentuje brak kultury i wyobraźni. Zgodnie z polskim prawem, zaśmiecający w ten sposób przestrzeń publiczną palacz, musi liczyć się z karą wynoszącą równowartość od kilku do kilkunastu paczek papierosów. 

Palenie na balkonie i kara za wyrzucenie niedopałka. Ile zapłacisz?
  • Michał Górecki
  • /
  • 26 lipca 2019

Mandat za wyrzucenie papierosa przez szybę samochodu

Branża motoryzacyjna od pewnego czasu zaczęła walczyć z nałogiem nikotynowym przez nieinstalowanie popielniczek w samochodach. Konstruktorzy doszli do wniosku, że nie ma uzasadnienia dla ułatwiania życia palącym kierowcom, zresztą sami palacze coraz częściej zdają sobie sprawę, że paląc w aucie pozostawiają w nim na długo przykry zapach obniżając tym samym wartość pojazdu na rynku wtórnym. 

Niestety wielu kierowców pozbawionych popielniczki albo wykorzystujących ją jako schowek na drobne, wybiera najgorszą drogę do pozbycia się niedopałka, wyrzucając go przez szybę na asfalt lub na pobocze.

Czy można grillować na balkonie? Czy grillowanie w parku lub na plaży jest dozwolone?Czy można grillować na balkonie? Czy grillowanie w parku lub na plaży jest dozwolone? Michał Górecki

Policja może potraktować taki czyn jako złamanie artykułu 145 Kodeksu wykroczeń w brzmieniu: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany.

Wyrzucanie niedopałków przez balkon jest karalne?

Ten sam przepis może mieć zastosowanie w przypadku osób, które palą papierosy na balkonie, a niedopałki wyrzucają poza balustradę. Co ważne, kara spotka osobę nie tylko przyłapaną na gorącym uczynku. Podstawą do ukarania może być nagranie utrwalone za pomocą miejskiego monitoringu. Problem w tym, że w wielu sytuacjach egzekwowanie tego przepisu napotyka na problemy. Sąsiedzi nie chcąc wchodzić w konflikty, nie zgłaszają tego typu zachowań na policję czy straż miejską.

Spowodowanie pożaru przez zaprószenie ognia

Tymczasem wyrzucanie niedogaszonych papierosów przez okno wiąże się z poważnym zagrożeniem. Żarzący się tytoń upadając na balkon lub parapet sąsiada może spowodować pożar przez zaprószenie ognia. W razie nieszczęścia, palacz któremu w wyniku śledztwa zostanie udowodnione nieumyślne spowodowanie pożaru musi się liczyć z dużo poważniejszymi konsekwencjami, które w najbardziej tragicznych przypadkach mogą nawet zakończyć się karą pozbawienia wolności.

CZYTAJ TEŻ Jak wybrać najlepsze dla siebie okulary przeciwsłoneczne? Poradnik

CZYTAJ TEŻ Będzie więcej mandatów za wykroczenia drogowe

To samo dotyczy wyrzuconych niedopałków przez okno samochodu. Według różnych szacunków mogą one osiągać miejscowo temperaturę  od 600 do 900 stopni Celsjusza. Nietrudno wyobrazić sobie, co może się stać w przypadku zetknięcia żarzącego się papierosa z suchą trawą, papierem, tekturą czy łatwopalnymi tworzywami. Dość powiedzieć, że według ocen strażaków, nawet 1/3 pożarów traw przy drogach może być powodowana właśnie niedopałkami. Niestety wykrywalność tego typu związku między nieodpowiedzialnym zachowaniem kierowcy bądź pasażera, a np. pożarem lasu jest niewielka. Przy odpowiednim zbiegu okoliczności pomóc mogą kamerki samochodowe, które zarejestrowały takie zachowanie.

Brak koszy a mandat za śmiecenie

Wielu palaczy karanych mandatem za zaśmiecanie chodnika przez rzucenie niedopałka papierosa tłumaczy się brakiem kosza na śmieci w zasięgu wzroku lub znaczną odległością, w jakiej są one rozstawione. Z punktu widzenia prawa nie jest to żadnym usprawiedliwieniem. 

Wspomniane kary wynikające z polskiego Kodeksu wykroczeń są i tak niskie w porównaniu z tym, jak nieodpowiedzialni palacze traktowani są winnych krajach. Władze Rzymu oszacowały, że rocznie na ulice Wiecznego Miasta rzucanych jest około dwóch miliardów wypalonych papierosów. Aby ograniczyć skalę zanieczyszczenia miasta wprowadzono jedne z najwyższych w Europie kar za zaśmiecanie ulic – od 150 do 200 euro. To jednak nic w porównaniu z mandatem, jaki za wyrzucenie niedopałka wyznaczono w położonym na północy Włoch Trydencie – tam zaśmiecanie ulic i chodników wyceniane jest na 500 euro.

Wysokie kary za zaśmiecanie obowiązują również w Singapurze. Jak informuje w poradniku dla turystów Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, w tym azjatyckim kraju wyrzucenie papierosa na chodnik wiąże się z karą 500 SGD (dolarów singapurskich), czyli po obecnym kursie około 1.400 złotych.

Czy można pić alkohol “pod chmurką”?Czy można pić alkohol “pod chmurką”? Dorota Kraskowska

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!