Kiedy trzeba zwrócić stypendium Erasmus?
Erazm z Rotterdamu – to właśnie temu holenderskiemu filozofowi epoki odrodzenia swoją nazwę zawdzięcza Erasmus+, unijny program wspierający kształcenie, szkolenie, młodzież i sport w Europie. Kiedy trzeba zwrócić otrzymane w ramach programu stypendium? Wyjaśniamy.

- Jakub Stasak
- /
- 4 lipca 2024
Czym jest Erasmus+?
Głównym celem programu Erasmus+ jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów podnoszących ich kwalifikacje.
Wypłata pieniędzy w innym mieście lub państwie. Co robić?Małgorzata Łaziuk
Uczestnicy programu mogą zatem podejmować naukę za granicą, brać udział w zorganizowanej mobilności zawodowej czy realizować międzynarodowe projekty edukacyjne.
Co ciekawe, jest on skierowany nie tylko do osób fizycznych, ale również publicznych i prywatnych instytucji oraz organizacji, które wspierają edukację osób w każdym wieku.
Budżet programu Erasmus+ na lata 2021–2027 wynosi 26,2 miliarda euro.
Które kraje obejmuje Erasmus+?
Program Erasmus+ obejmuje dwa rodzaje krajów, mowa o:
• państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz państwach trzecich stowarzyszonych z programem.
Kraje te mogą w pełni uczestniczyć we wszystkich działaniach podejmowanych w ramach programu, poza państwami członkowskimi Wspólnoty są to m.in. kraje członkowskie Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) oraz kraje dopiero ubiegające się o członkostwo w UE.
Jak działa Parlament Europejski?Jakub Stasak
• państwach trzecich niestowarzyszone z programem – kraje całego świata, mogące uczestniczyć jedynie w niektórych działaniach programu.
Pełny wykaz krajów kwalifikujących się do udziału w przedsięwzięciu dostępny jest w serwisie internetowym Komisji Europejskiej.
Narodowa Agencja Programu Erasmus+, będąca jego realizatorem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Kiedy trzeba zwrócić stypendium Erasmus+?
Beneficjent Erasmus+ otrzymuje z budżetu programu stypendium przeznaczone na realizację wyjazdu.
Stypendium ma charakter dofinansowania i przeznaczone jest na pokrycie dodatkowych, nie zaś pełnych kosztów związanych z pobytem w przyjmującej instytucji zagranicznej.
Miesięczna wysokość dofinansowania uzależniona zostaje od kraju pobytu beneficjenta programu.
Przekazanie stypendium następuje wyłącznie pod warunkiem zaakceptowania przez uczestnika wszystkich warunków umowy i sygnowania jej własnoręcznym podpisem.
Wymiana paszportu — o czym należy pamiętać?Jakub Stasak
Przyznane w ramach programu Erasmus+ stypendium najczęściej wypłaca się w dwóch ratach:
• pierwsza rata – stanowiąca większą część całej sumy (zwykle 80-90%), wypłacana uczestnikowi przed wyjazdem,
• druga rata – wypłacana po powrocie oraz rozliczeniu pobytu w przyjmującej instytucji zagranicznej zgodnie z określonymi w umowie zasadami.
Po powrocie do kraju beneficjent programu ma więc obowiązek rozliczenia wyjazdu zgodnie z warunkami umowy – w zależności od końcowego rezultatu, proces ten kończy zlecenie wypłaty drugiej raty przyznanego stypendium lub wezwanie do zwrotu całości bądź części otrzymanych wcześniej funduszy.
Ważne: W przypadku konieczności wcześniejszego powrotu do kraju, uczestnik programu wezwany zostaje do zwrotu całości lub części (zależnie od tego, czym spowodowane było skrócenie pobytu) wypłaconych mu środków.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.