OFE czy ZUS? Ostatnia szansa na zmianę składki emerytalnej
Jeszcze tylko do końca lipca pracujący Polacy mogą zdecydować, czy ich bieżące składki emerytalne będą trafiać w całości do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, czy po części na subkonto w ZUS i rachunek w OFE. Wybór dotyczy mężczyzn przed 55. rokiem życia oraz kobiet, które nie ukończyły 50 lat.
- Jakub Stasak
- /
- 19 lipca 2024
Ostatnia szansa na decyzję
Dające możliwość zmiany dotychczasowego sposobu podziału składki okienko transferowe otwiera się raz na cztery lata – to otwarte w roku 2024 zostanie zamknięte już 31 lipca.
Dlaczego ubezpieczenia są przydatne?Małgorzata Łaziuk
Właśnie ten dzień jest więc ostatecznym terminem składania oświadczeń o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub zapisaniu jej w całości na subkoncie w ZUS.
Złożenie odpowiedniej deklaracji następuje poprzez przekazanie wypełnionego formularza ZUS-US-OFE-03 do placówki ZUS (osobiście bądź listownie).
Dokument można również dostarczyć drogą elektroniczną (za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS).
Kolejna szansa na dokonanie podobnych modyfikacji pojawi się dopiero w 2028 roku.
Co niezwykle istotne, jeśli ubezpieczony nie planuje żadnych zmian w dotychczasowym podziale składki emerytalnej, nie musi podejmować żadnych działań.
W analogicznej sytuacji znajdują się także osoby, objęte tzw. suwakiem bezpieczeństwa (zostało im mniej niż 10 lat do powszechnego wieku emerytalnego).
Mowa zatem o kobietach, które ukończyły 50 lat oraz mężczyznach, którzy mają co najmniej 55 lat – w przypadku tych grup wiekowych pracujących Polaków ZUS nie przekazuje już bowiem składek do OFE, a OFE stopniowo przesyła zgromadzone środki na subkonto w ZUS.
Wspomniane rozwiązanie stanowi jeden ze sposobów na ochronę ich wartości w razie ewentualnych wahań na rynkach finansowych.
Jak zostać członkiem OFE?
Około 1/3 składki emerytalnej trafia do tzw. drugiego filaru.
Rozmowa o podwyżce. Jak się do niej przygotować?Małgorzata Łaziuk
Ubezpieczony ma prawo samodzielnie zadecydować o tym, czy cała ta kwota zostanie zapisana na subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, czy też podzielona między subkonto w ZUS i rachunek w otwartym funduszu emerytalnym.
Jeżeli dotychczas nie był on członkiem żadnego OFE i chce to zmienić, musi zawrzeć stosowną umowę z wybranym funduszem, co powinno nastąpić do czterech miesięcy od złożenia oświadczenia ZUS-US-OFE-03.
Subkonto w ZUS i rachunek w OFE – czym się różnią?
Podstawową różnicą jest sposób, w jaki rosną na nich środki – składki na subkoncie w ZUS powiększa coroczna waloryzacja, której wysokość zależy od dynamiki wzrostu narodowej gospodarki z ostatnich pięciu lat.
Bezpodstawne wzbogacenie — jak definiuje je Kodeks cywilny?Jakub Stasak
Waloryzacja na subkoncie w ZUS nie może być ujemna, OFE inwestują natomiast na rynku kapitałowym.
Warto jednocześnie podkreślić, że zarówno środki zgromadzone na subkoncie w ZUS, jak i na rachunku w OFE podlegają dziedziczeniu – w razie śmierci ubezpieczonego lub rozwodu ich podział następuje według tych samych zasad.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.