Rezygnacja i odwołanie europosła - jak przebiega procedura?
Posłowie są reprezentantami obywateli tak w parlamencie krajowym, jak i europejskim. Jak przebiega procedura w przypadku rezygnacji oraz odwołania europosła? Wyjaśniamy.
- Jakub Stasak
- /
- 26 lipca 2024
Skład Parlamentu Europejskiego w kadencji 2024-2029
Kadencja Parlamentu Europejskiego trwa pięć lat, jego członkowie są zaś wybierani w powszechnych wyborach bezpośrednich, w głosowaniu wolnym i tajnym.
Jakie są założenia Europejskiego Zielonego Ładu?Jakub Stasak
Na mocy artykułu 14. Traktatu o Unii Europejskiej:
„W skład Parlamentu Europejskiego wchodzą przedstawiciele obywateli Unii. Ich liczba nie przekracza siedmiuset pięćdziesięciu, nie licząc przewodniczącego. Reprezentacja obywateli ma charakter degresywnie proporcjonalny, z minimalnym progiem sześciu członków na Państwo Członkowskie. Żadnemu Państwu Członkowskiemu nie można przyznać więcej niż dziewięćdziesiąt sześć miejsc”.
Parlament Europejski kadencji 2024-2029 liczy 720 deputowanych (o 15 więcej w porównaniu z poprzednimi wyborami).
Najwięcej swoich przedstawicieli posiadają:
• Niemcy – 96,
• Francja – 81,
• Włochy – 76,
• Hiszpania – 61,
• Polska – 53.
Najmniejszą możliwą liczbę sześciu reprezentantów otrzymały natomiast Cypr, Luksemburg i Malta.
Odwołanie europosła
Poseł do Parlamentu Europejskiego dysponuje immunitetem, który obowiązuje:
• w jego państwie członkowskim – zbliżony jest do immunitetu przyznanego posłom do parlamentów narodowych,
• na terytorium pozostałych państw członkowskich Wspólnoty – poseł korzysta z immunitetu chroniącego przed zatrzymaniem oraz immunitetu jurysdykcyjnego.
Parlament Europejski może (zwykłą większością głosów) podjąć decyzję o pozbawieniu posła immunitetu, o czym jego przewodniczący niezwłocznie zawiadamia właściwy organ państwa członkowskiego.
Mandat europosła ma charakter krajowy, jeśli więc dany eurodeputowany uznany zostanie za winnego popełnienia przestępstwa, decyzja o unieważnieniu mandatu należy do władz państwa członkowskiego.
Rezygnacja europosła
W przypadku tak odwołania, jak i rezygnacji europosła w trakcie pełnienia mandatu, sposób, w jaki zapewnia się jego zastępstwo, regulują zasady wyborcze obowiązujące w poszczególnych państwach członkowskich.
Które prawo jest ważniejsze, polskie czy unijne?Jakub Stasak
Zainteresowane państwo członkowskie powinno jak najszybciej obsadzić przysługujące mu, a objęte wakatem miejsce w Parlamencie Europejskim, przy czym, żadne przepisy prawa międzynarodowego nie precyzują ostatecznego terminu, w którym musi to nastąpić.
Państwo członkowskie informuje Europarlament o zastępstwie, następnie zostaje ono zaś ogłoszone na posiedzeniu plenarnym.
Nowy eurodeputowany obejmuje swój urząd dopiero po podpisaniu oświadczenia o niepołączalności (zakaz łączenia mandatu posła do PE z określonym funkcjami i stanowiskami).
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.