Kiedy złożyć wniosek o 800+? Nie przegap terminu!

800+ to duża pomoc dla rodzin! Już niebawem, za kilka dni będzie możliwość złożenia wniosków na kolejny rok. Warto o tym pamiętać!

Kiedy złożyć wniosek o 800+? Nie przegap terminu!
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 26 stycznia 2024

Wniosek o 800+ kiedy złożyć?

Od stycznia 2024 roku kwota świadczenia została podniesiona: nie wynosi już 500 złotych, ale 800! Trzeba jednak pamiętać o corocznym składaniu wniosków — niedopełnienie tej czynności ma konsekwencje finansowe. Jeśli zostanie złożony później, to nie będzie przysługiwał przez wszystkie miesiące okresu zasiłkowego.

Renta socjalna — komu przysługuje?Renta socjalna — komu przysługuje? Małgorzata Łaziuk

Na początku należy wspomnieć, że okres zasiłkowy rozpoczyna się 1 czerwca 2024 roku i trwa do 31 maja 2025 roku. Jednak wnioski można składać wcześniej — od 1 lutego, już za kilka dni. Jeśli zostaną złożone do końca kwietnia, to do 30 czerwca można spodziewać się wypłat. Jeżeli zrobione zostanie to w terminie od 1 do 31 maja: Zakład Ubezpieczeń Społecznych pieniądze przekaże do 31 lipca. W przypadku, gdy formalności dopełni się później, po 30 czerwca to nie będzie możliwe już wyrównanie — pieniądze będą przysługiwać od dnia, w którym wniosek złożono.

W jakiej formie?

Wnioski o świadczenie 800+ w Polsce można składać  jedynie przez Internet. To bardzo wygodny oraz oszczędzający czas sposób. Jest kilka możliwości: platforma Empatia, stworzona przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS),  ZUS PUE. Można także skorzystać z aplikacji mZUS,

Kolejną opcją jest składanie wniosków poprzez strony internetowe banków, które współpracują z MPiPS. Procedura ta również jest wygodna i umożliwia szybkie złożenie dokumentów bez konieczności wychodzenia z domu.

800+ — świadczenie za niepełny miesiąc

Świadczenie 800+ przysługuje w Polsce do dnia, w którym dziecko kończy 18 lat. Jest ono wypłacane proporcjonalnie do liczby dni, w których dziecko spełnia kryteria uprawniające do tego świadczenia w danym miesiącu. Oznacza to, że jeśli dziecko kończy 18 lat w środku miesiąca, rodzic otrzyma świadczenie proporcjonalne do liczby dni, w których dziecko było jeszcze uprawnione. 

mZUS — nowe świadczenia dla rodziny w aplikacjimZUS — nowe świadczenia dla rodziny w aplikacjiAnna Petynia-Kawa

Podobna sytuacja ma się w przypadku narodzin dziecka. Wniosek można złożyć do 3 miesięcy od jego urodzenia: wtedy będzie możliwość otrzymania pieniędzy nie od daty złożenia wniosku, a od momentu gdy maleństwo przyjdzie na świat.

Warto pamiętać, że w momencie, gdy nastąpi powiększenie rodziny trzeba złożyć dwa wnioski: na stary oraz nowy okres świadczeniowy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!