Kiedy zmiana czasu na zimowy 2022?

Dziś cofanie wskazówek wydaje się reliktem, ale nadal obowiązuje. Kiedy zmieniamy czas na zimowy? Kiedy wejdzie w życie prawo, które na stałe wprowadzi czas letni?

Kiedy zmiana czasu na zimowy 2022?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 23 września 2022

Co ze zniesieniem zmian czasu?

System zmiany czasu obowiązuje w Polsce od 1977 roku ubiegłego wieku, choć tak naprawdę kojarzy się głównie z... II wojną światową. W jej trakcie na terenie Polski zmiany czasów następowały wtedy, kiedy zmieniały się w Niemczech. Kiedy wojna zakończyła się, zmian dokonywano jeszcze w latach 1957 — 1964 roku. Obecna zmiana czasu obowiązuje od 1977 roku, przy czym dopiero w 1995 roku zrezygnowano ze zmiany czasu z letniego na zimowy w ostatnią niedzielę września, a z zimowego na letni w ostatnią niedzielę marca.

W tym roku mieliśmy pożegnać tę przestarzałą praktykę, jednak Komisja Europejska zaleciła wszystkim krajom członkowskim kontynuowanie obecnych regulacji, które wiążą się ze stosowaniem czasu zimowego i letniego. Zalecenie straci ważność w 2026 roku, a to oznacza, że jeszcze przez minimum 4 lata będziemy zmieniać czas na wiosnę i jesień.

Płaca minimalna 2023. Pracodawcy pełni obawPłaca minimalna 2023. Pracodawcy pełni obawMichał Górecki

- Nie ma obecnie prac nad odchodzeniem od zmian czasu! — potwierdzało wiosną tego roku Ministerstwo Rozwoju.

Zostały one przerwane w całej Unii Europejskiej przez pandemię. Jeszcze w 2019 roku padały nawet mniej lub bardziej konkretne daty – m.in. 2021 rok. Walka z COVID-19 sprawiła, że zawieszono zaawansowane prace nad nowym prawem i do dziś nie zostały one wznowione. 

Kiedy najbliższa zmiana czasu? 

Zmiana czasu z letniego na zimowy w tym roku nastąpi końcówką października. Zegarki przesuniemy w nocy z soboty, 29 października, na niedzielę, 30 października. Wskazówki cofniemy o godzinę z 3 na 2. Będziemy tej nocy spać godzinę dłużej!

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!