Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy?

Już w najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. Stanie się to dokładnie w nocy z 24 na 25 października, gdy godzinę 3.00 zmienimy na 2.00. W praktyce oznacza to, że będziemy mogli pospać o godzinę dłużej.

Kiedy zmieniamy czas z letniego na zimowy?
  • Jan Wróblewski
  • /
  • 22 października 2020

Kto decyduje o tym, kiedy zmieniamy czas?

O tym, kiedy przestawiamy nasze zegarki, decyduje nie tylko dyrektywa Unii Europejskiej, ale też rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Zgodnie z nim, począwszy od 2002 r., zmiana czasu na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października, a na czas letni w ostatnią niedzielę marca. Mimo to co roku wiele osób zastanawia się, czy to już w ten weekend będziemy mogli pospać godzinę dłużej.

Czemu ma służyć zmiana czasu?

Zmiana czasu ma służyć optymalizacji wykorzystania światła słonecznego, dlatego też logicznym jest zabieg mający na celu wydłużenie dnia w zależności od pory roku. Wiosną, gdy słońce wschodzi bardzo wcześnie, przestawiamy zegarki do przodu, natomiast w okresie jesienno-zimowym, gdy słońce wstaje później, a zmrok zapada szybciej, wskazówki zegara cofamy o godzinę.

Co z zapowiadaną likwidacją zmiany czasu?

Warto przypomnieć, że według projektu ustawy Komisji Europejskiej, ostatni raz zmiana czasu miała nastąpić w 2019 roku. Wejście nowych regulacji w życie przełożono jednak na 2021 rok. Na zniesienie obowiązku zmiany czasu, zgodę muszą wyrazić wszystkie kraje członkowskie UE. Na tę chwilę wspomniany projekt został zamrożony i nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle zostanie wdrożony.

O czym warto pamiętać przy zmianie czasu?

Oprócz tego, że będziemy mogli pospać godzinę dłużej, zmianę czasu będziemy mogli odczuć np. jako pasażerowie PKP, ponieważ przestawienie zegarków wiąże się również z wdrożeniem specjalnego rozkładu jazdy. Warto też pamiętać, że nadal w wielu miejscach funkcjonują zwykłe zegary mechaniczne, które należy przestawić ręcznie, by uniknąć sytuacji, w której zgubimy gdzieś właśnie tę godzinę.

Jakie problemy mogą wystąpić podczas zmiany czasu?

Zmiany czasu bywają kłopotliwe i mimo licznych przypomnień nietrudno zapomnieć o przestawieniu zegarków. W przypadku Polski sytuację ułatwia jednak fakt, że na całym terenie naszego kraju obowiązuje ta sama strefa czasowa i zmiany czasu są dokonywane jednocześnie w każdym jej obszarze. Problemy mogą się pojawiać w krajach, które ze względu na wielkość swojego obszaru, są zmuszone do stosowania kilku stref czasowych. Takim przykładem są Stany Zjednoczone, w których daty zmiany czasu, były ustalane przez lokalne władze. Doprowadziło to do sytuacji, w której w różnych obszarach stanu Iowa obowiązywały łącznie 23 różne daty zmian czasu. Nietrudno się domyślić, że prowadziło to do kuriozalnych sytuacji, w których np. pasażerowie dalekobieżnych autobusów, musieli przestawiać swoje zegarki aż siedem razy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Prawo w praktyce

REKLAMA / WSPÓŁPRACA

Sprawdź się

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!