Koszty rozwodu w Polsce
„Przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe” – to fragment przysięgi małżeńskiej, wypowiadanej podczas ceremonii w urzędzie stanu cywilnego. Bywa jednak i tak, że zamiary te weryfikuje życie, w wyniku czego dochodzi do rozwodu. Jakie są jego koszty w 2024 roku? Sprawdzamy.

- Jakub Stasak
- /
- 14 października 2024
Pozew rozwodowy
Opłata z tytułu złożenia pozwu rozwodowego jest stała i wynosi 600 złotych.
Nieodpłatna pomoc prawna osobom poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowychKatarzyna Leszczak
Jej uiszczenie leży po stronie małżonka wnioskującego o rozwód, a wnieść wspomnianą kwotę należy do właściwego sądu okręgowego, przed którym toczyć się będzie postępowanie.
W przypadku, gdy postępowanie obejmuje również podział majątku, wymagana jest dodatkowa opłata w wysokości 300 lub 1000 złotych (w zależności od tego, czy projekt sposobu podziału majątku jest zgodny, czy też nie).
Z kolejnym kosztem wiąże się zaś wyrażone w pozwie ewentualne żądanie eksmisji małżonka – tu opłata wynosi 200 złotych.
Pozew złożyć można osobiście (w biurze podawczym sądu) lub wysłać listem poleconym, niestety, nie ma możliwości złożenia go drogą elektroniczną.
Wynagrodzenie pełnomocnika
Złożenie pozwu rozwodowego inicjuje postępowanie przed sądem okręgowym, właśnie od prawidłowego przygotowania niniejszego dokumentu w dużej mierze zależy więc przebieg całej procedury.
Władza rodzicielska, a zarząd majątkiem dzieckaJakub Stasak
Jeśli stronę reprezentować ma adwokat, należy ponadto uiścić opłatę skarbową w wysokości 17 zł za wystawione mu pełnomocnictwo (do właściwego urzędu miasta).
Wynagrodzenie pełnomocnika ustalane jest z każdym klientem indywidualnie i zależy od wielu czynników takich jak stopień zawiłości danej sprawy, zakres postępowania dowodowego czy ewentualne mediacje.
Spore znaczenie ma w analizowanym kontekście również miejsce prowadzenia postępowania – stawki prawników działających w dużych miastach są bowiem z reguły wyższe niż mniejszych ośrodkach.
Kto ponosi koszty rozwodu?
Zgodnie z ogólną zasadą funkcjonującą w prawie cywilnym koszty procesu ponosi ten, kto przegrał sprawę, jeśli zatem rozwód orzeczony zostanie z winy strony pozwanej, musi ona zwrócić pozywającemu ją małżonkowi całość wniesionej opłaty sądowej (600 złotych).
Jakie są rodzaje pełnomocnictw?Jakub Stasak
Gdy doszło do rozwodu bez orzekania o winie, połowa tej kwoty zostanie powodowi zwrócona przez sąd, druga strona będzie zaś musiała zwrócić mu 150 złotych.
Co niezmiernie istotne, z uwagi na złą sytuację materialną możemy starać się o całkowite zwolnienie z powyższej opłaty.
W tym celu należy złożyć stosowny wniosek wraz z oświadczeniem o stanie rodzinnym i majątkowym.
Oświadczenie składane jest na odpowiednim formularzu, którego fizyczną wersję otrzymamy w każdym sądzie, wersję do wydruku znajdziemy natomiast tak w serwisach internetowych poszczególnych sądów, jak i Ministerstwa Sprawiedliwości.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.