Wybór imienia dla dziecka - czy rodzice mają pełną dowolność?
Poszczególne imiona, choć mogą pochodzić z różnych stron świata, należą też do kultury narodowej. Czy rodzice mają więc pełną dowolność w wyborze imienia dla dziecka? Sprawdzamy.
- Jakub Stasak
- /
- 22 października 2024
Wybór imienia dla dziecka
Analizowana kwestia znalazła swoje szczegółowe omówienie w ustawie z dnia 28 listopada 2014 roku (z późniejszymi zmianami) – Prawo o aktach stanu cywilnego.
W myśl 59. artykułu niniejszego dokumentu:
„Osoba zgłaszająca urodzenie składa oświadczenie o wyborze nie więcej niż dwóch imion dla dziecka. Wybrane imię lub imiona nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej oraz nie mogą mieć charakteru ośmieszającego, lub nieprzyzwoitego”.
Kto kontroluje place zabaw?Katarzyna Leszczak
Co niezmiernie istotne, niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka, wybrane imiona mogą być imionami obcymi.
Dopuszczalne jest ponadto nadanie imienia, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.
Czy urzędnik może odmówić nadania dziecku imienia wybranego przez rodziców?
Tak.
Kto ma większe prawa do dziecka: matka czy ojciec?Jakub Stasak
Kierownik urzędu stanu cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia lub imion dziecka, jeżeli wybrane imię lub imiona:
• mają formę zdrobniałą,
• ich charakter jest ośmieszający lub nieprzyzwoity,
• nie wskazują na płeć dziecka, kierując się powszechnym znaczeniem imienia,
W przypadkach powyższych kierownik USC wybiera dziecku imię z urzędu, w formie decyzji administracyjnej podlegającej natychmiastowemu wykonaniu, z adnotacją zamieszczoną w akcie urodzenia o wyborze imienia z urzędu.
Opinię o formie imion proponowanych dla dzieci może wydać także (zwykle następuje to na prośbę urzędu) Rada Języka Polskiego — stanowisko niniejszego organu nie ma jednak charakteru wiążącego.
Ważne: Od decyzji kierownika USC w przedmiocie odmowy przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia rodzicom dziecka przysługuje odwołanie, które nastąpić powinno w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji – adresatem odwołania jest wojewoda.
Zmiana imienia dziecka
Kierownik urzędu stanu cywilnego wydaje urzędową decyzję o nadaniu imienia dziecku również w sytuacji, gdy rodzice nie zgłosili urodzenia dziecka w ciągu 21 dni.
Następuje to na podstawie danych zawartych w karcie urodzenia, którą podmiot wykonujący działalność leczniczą przekazuje do właściwego urzędu w terminie 3 dni od dnia jej sporządzenia.
Czym jest edukacja domowa i jak uzyskać zgodę?Jakub Stasak
Rodzice mogą złożyć przed wybranym kierownikiem urzędu stanu cywilnego (lub konsulem) oświadczenie o zmianie imienia lub imion dziecka zamieszczonych w akcie urodzenia w terminie 6 miesięcy od dnia jego sporządzenia.
Wspomniana modyfikacja może obejmować zastąpienie wybranego imienia innym imieniem, zastąpienie dwóch imion jednym imieniem bądź odwrotnie, dodanie drugiego imienia, zmianę pisowni imienia lub imion czy zmianę kolejności imion dziecka.
Oświadczenie o zmianie imienia lub imion dokumentuje się w formie protokołu, który podpisują rodzice dziecka i kierownik urzędu stanu cywilnego albo konsul.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.