Nie zrobisz testu w pracy? Zapłacisz odszkodowanie - 5 swoich wypłat?

Paweł Rychlik z Prawa i Sprawiedliwości jest reprezentantem projektu ustawy, który zapowiada obowiązkowe testowanie w zakładach pracy. Kto odmówi, będzie mógł zostać pociągnięty do wypłaty odszkodowania osobie, która się zakazi. 

Nie zrobisz testu w pracy? Zapłacisz odszkodowanie - 5 swoich wypłat?
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 31 stycznia 2022

Taki pomysł walki z pandemią ma PiS

To rozwiązanie zaproponowane przez grupę posłów, w tym czołowych polityków, jak Mariusz Błaszczak, Radosław Fogiel, Czesław Hoc, Jarosław Kaczyński, Bolesław Piecha, Krzysztof Sobolewski, Marek Suski czy Ryszard Terlecki. To między innymi ich nazwiska znalazły się pod wnioskiem do Elżbiety Witek, marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.

NZOZ zamknięty dla niezaszczepionych. Do NFZ spływają skargi [AKTUALIZACJA]NZOZ zamknięty dla niezaszczepionych. Do NFZ spływają skargi [AKTUALIZACJA]Monika Świetlińska

Projekt zakłada wprowadzenie "rozwiązań umożliwiających pracownikom nieodpłatne wykonywanie testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2, jak również pozwalających pracodawcom żądać od pracowników oraz osób wykonujących na rzecz pracodawcy pracę na podstawie umów cywilnoprawnych podawania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2" — czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy.

"Bo szczepienia nie pozwalają całkowicie wyeliminować rozprzestrzeniania się wirusa"

Posłowie PiS stawiają na testy, uważając, że to one są skutecznym narzędziem do zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Oczywiście posłowie nie negują szczepień ochronnych przeciwko COVID-19 bo te, jak czytamy, "ograniczają ryzyko zachorowania na COVID-19, a w przypadku zachorowania łagodzą przebieg choroby, jednak nie pozwalają całkowicie wyeliminować rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2".

Dlatego według tego, co zapisano w projekcie, "konieczne jest wprowadzenie również innych instrumentów hamujących transmisję wirusa SARS-CoV-2." I to takich instrumentów, które będą różne dla: osób, które przebyły infekcję wirusem SARS--CoV-2, osób, które poddały się szczepieniom ochronnym przeciwko COVID-19, osób niezaszczepionych.

Rozwiązania dla pracodawców i zakładów pracy

Jak zakładają posłowie, każdy pracownik będzie zobowiązany do poddania się testowi diagnostycznemu w kierunku SARS-CoV-2.

Testy na covid. Apteka testuje za darmo, ale nie każda. Gdzie bezpłatne testy?Testy na covid. Apteka testuje za darmo, ale nie każda. Gdzie bezpłatne testy?Monika Świetlińska

Będzie mógł to zrobić bezpłatnie, raz na tydzień.  Testy byłyby finansowane ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19.

Co zakłada projekt? W 10 punktach

1. Pracodawca może żądać od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 nie częściej niż raz w tygodniu.

2. Dane osobowe będą przechowywane w sposób gwarantujący zachowanie ich poufności, integralności, kompletności oraz dostępności, w warunkach niegrożących uszkodzeniem, zniszczeniem lub ujawnieniem osobom trzecim.

4. Pracownik, który nie wykona testu, może pracować w biurze — nie będzie z tego względu delegowany do wykonywania pracy poza stałe miejsce pracy bądź wykonywania pracy innego rodzaj — ale będzie traktowany jako potencjalny zakażony.

5. W związku z tym będzie mógł zostać zobowiązany do zapłaty świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

6. Jeśli później okaże się, że inny pracownik jest zakażony i ma on uzasadnione podejrzenie, że do zakażenia doszło w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, będzie mógł on wystąpić o świadczenie odszkodowawcze.

7. Za świadczenie zapłaci pracownik, który nie poddał się testowi. 

Niemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyNiemowlęta do szczepień przeciw covid-19 do końca tego roku? Trwają testyMonika Świetlińska

8. Wysokość świadczenia odszkodowawczego z tytułu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wynosić będzie równowartość 5-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.

9. Jeśli w tym samy czasie testowi nie podda się więcej niż jeden pracownik, wszyscy nieprzetestowani "zrzucą się" po równo na świadczenie.

10. O odszkodowanie będzie mógł starać się tylko ten pracownik firmy, w której wprowadzono takie rozwiązanie i w której będzie możliwość żądania od pracownika podania informacji o posiadaniu negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2.

Cała procedura starania się o odszkodowanie opisana jest w projekcie poselskim.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!