Ograniczenia w wystawianiu e-recept na leki psychotropowe

Przedstawiono projekt nowelizacji rozporządzenia zmieniający zasady wystawiania recept w formie elektronicznej na preparaty zawierające substancje odurzające, psychotropowe oraz prekursory kategorii 1. E-receptę będzie można wydać tylko po uprzednim osobistym zbadaniu pacjenta, a zdalnie tylko wtedy, gdy od ostatniej wizyty nie minął rok.

Ograniczenia w wystawianiu e-recept na leki psychotropowe
  • Anna Pakaszewska-Cetera
  • /
  • 18 maja 2023

Większy nadzór nad wydawaniem e-recept

Celem projektu nowelizacji rozporządzenia jest zwiększenie kontroli nad wystawianiem recept na środki odurzające, psychotropowe oraz prekursory kategorii 1, w odpowiedzi na coraz częstsze kupowanie e-recept przez internet. Ministerstwo zdrowia chce w ten sposób walczyć z tzw. “receptomatami” i podkreśla, że przepisywanie recepty na leki z tych kategorii, bez oceny stanu pacjenta, zagraża jego zdrowiu i bezpieczeństwu. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział również ograniczenie działalności serwisów receptowych. Ponadto resort ogłosił, że pracują nad rozwiązaniem, które ograniczy hurtowe wystawianie recept przez jednego lekarza.

Zmiany zasad wydawania e-recept

Zgodnie z projektem rozporządzenia, recepty na leki odurzające i psychotropowe będą mogły być wystawiane jedynie w formie elektronicznej. Przed wydaniem recepty, lekarz będzie musiał osobiście zbadać pacjenta, jeżeli od ostatniej wizyty upłynęło co najmniej 12 miesięcy. Co więcej, lekarz będzie zobowiązany sprawdzić, ile podobnych recept do tej pory zrealizował pacjent. Nie będzie to jednak dotyczyć tych pacjentów, którzy nie posiadają Internetowego Konta Pacjenta, ponieważ nie ma możliwości takiej weryfikacji w systemie P1.

Najważniejsze informacje na temat recepty onlineNajważniejsze informacje na temat recepty onlineRafał Stępniewski

Aktualnie sytuacja wygląda tak, że lekarz decyduje o wydaniu recepty, a zgodę na przeprowadzenie wizyty lekarskie online wydaje pacjent. Natomiast Komisja Etyki Lekarskiej Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że to kryteria medyczne powinny decydować o sposobie przeprowadzenia wizyty, a nie żądania pacjenta, czy względy komercyjne. Wydawanie recept pacjentowi tylko na podstawie teleporady, bez osobistego zbadania, może być uznane przez Komisję Etyki Lekarskiej za naruszenie odpowiedniego standardu staranności.

Co ze starymi receptami? 

Według nowelizacji rozporządzenia stare recepty na preparaty zawierające w swoim składzie środki odurzające, psychotropowe i prekursory kategorii 1 zachowają swoją ważność. Recepty wystawione przed wejściem w życie nowych zasad, będą realizowane na dotychczasowych zasadach. 

Ministerstwo zaproponowało, aby nowe przepisy weszły w życie 14 dni po ogłoszeniu rozporządzenia, z wyjątkiem zmiany dotyczącej obowiązku wystawiania jedynie recept w formie elektronicznej, która swoją moc prawną nabędzie po 30 dniach od ogłoszenia. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Tagi: porady

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!