Ogród na każdą porę roku

Zimowa aura nie sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Gdy rośliny pokrywa gruba warstwa śnieżnego puchu, wielu osobom doskwiera tęsknota za ogrodem. By cieszyć się zielenią, nie trzeba jednak wcale czekać do wiosny. Marzysz o ogrodzie na cztery pory roku? Idealnym rozwiązaniem może okazać się założenie ogrodu zimowego. Podpowiadamy, jak go ciekawie zaaranżować i w jaki sposób wykorzystać jego możliwości.

Ogród na każdą porę roku
  • Redakcja dziennikprawny.pl
  • /
  • 11 kwietnia 2023

Ogród zimowy – czym jest?

Ogród zimowy to specjalny przeszklony pawilon, zbudowany najczęściej na szkielecie z aluminium, przeznaczony do całorocznego użytkowania. W przeciwieństwie do tradycyjnej oranżerii zazwyczaj jest on połączony z budynkiem mieszkalnym i usytuowany przy jego ścianie. Ogród zimowy może być zarówno nieogrzewany, jak i ogrzewany, co w znaczący sposób wpływa na możliwości jego wykorzystania. Cała konstrukcja może mieć różną formę, jednak najbardziej popularne są ogrody prostokątne.

Chociaż ogrody zimowe często uchodzą za nowoczesne rozwiązanie, w rzeczywistości ich historia jest długa. Pierwsze konstrukcje tego typu powstawały już w Cesarstwie Rzymskim, a w XVII w. w krajach śródziemnomorskich popularne stały się oranżerie i pomarańczarnie. Idea ogrodów zimowych powróciła do Europy wraz z rozwojem nowoczesnego energooszczędnego budownictwa w latach 70. XX w.

Jak zbudować ogród zimowy?

Budowę ogrodu zimowego najlepiej zaplanować już na etapie projektowania domu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dobudować szklany pawilon do już istniejącego budynku. Obecnie na rynku dostępne są gotowe konstrukcje np. palram.pl, które są łatwe i szybkie w montażu.

Ogród zimowy najlepiej usytuować od strony południowej – umożliwi to pełne wykorzystanie promieniowania słonecznego. Jego lokalizacja może być jednak inna – w zależności od potrzeb i możliwości. Jeśli szklany pawilon będzie miał powierzchnię do 35 m2, nie jest potrzebne uzyskanie zezwolenia na jego budowę.

Aby ogród zimowy zapewniał użytkownikom komfortowe warunki przez cały rok, powinien być szczelny, wyposażony w odpowiednie otwory wentylacyjne oraz zaizolowany przed wilgocią. Wewnątrz ogrodu zimowego można również zamontować ogrzewania podłogowe lub konwekcyjne. Latem przydatne mogą okazać się również żaluzje, markizy lub zasłony dachowe.

10515.jpgOgród zimowy z poliwęglanu, fot. Palram.pl

Ogród zimowy – funkcje

Ogród zimowy łączy zalety tradycyjnego ogrodu z wygodą domowych pomieszczeń. Dzięki temu może pełnić różnorodne funkcje. Ze względu na atrakcyjny wygląd stanowi dodatkową dekorację przydomowego otoczenia. Może być również rozszerzeniem domowej przestrzeni – sprawdzi się w roli salonu, gabinetu, pracowni czy jadalni. Dobre oświetlenie, izolacja przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi i przestrzeń widokowa pozwalają wykorzystać go także jako klimatyczne miejsce do relaksu, organizacji przyjęć i spotkań towarzyskich.

Z pewnością ogród zimowy docenią także miłośnicy roślin. Zimą takie miejsce świetnie zastąpi przydomowy ogród i taras. Przeszklony pawilon nadaje się do zimowania roślin wrażliwych na niskie temperatury oraz do całorocznej uprawy roślin tropikalnych.

10516.jpgAntracytowy ogród zimowy z paneli poliwęglanowych, fot. Palram.pl

Jak urządzić ogród zimowy?

Aranżacja ogrodu zimowego powinna zapewniać funkcjonalność i estetykę. Przestrzeń tego typu można urządzić na dwa sposoby: w sposób zbliżony do pomieszczenia mieszkalnego lub tarasu. W pierwszym przypadku styl ogrodu zimowego powinien być spójny z tym, w jakim zostały urządzone domowe pomieszczenia. W ogrodzie zimowym można więc umieścić meble tapicerowane i jadalne, stolik kawowy, biurko, niewielką biblioteczkę, stojące lampy, a nawet kominek.

Jeśli chcesz nadać swojemu ogrodowi charakter tarasu, świetnie sprawdzą się w nim meble rattanowe, wiklinowe i bambusowe, wiszące fotele i hamaki, lampiony, leżaki.

W ogrodzie zimowym nie powinno zabraknąć także roślin. Jego aranżację idealnie wzbogacą tradycyjne rośliny domowe (np. zielistka, sansewieria gwinejska, monstera, skrzydłokwiat), jak i egzotyczne palmy, pnącza, krzewy i drzewka owocowe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!