Palenie papierosów w pracy

Palenie papierosów w pracy to temat, który wciąż wywołuje mieszane emocje. Czy pracodawca ma obowiązek stworzenia specjalnej strefy dla palaczy? Czy na wychodzenie "na dymka"  przysługują dodatkowe przerwy?

Palenie papierosów w pracy
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 18 listopada 2024

Czy są dodatkowe przerwy?

Nie ma przepisu, który nakładałby obowiązek przyznawania specjalnych przerw dla osób palących. Zasadniczo palacze powinni korzystać z tych samych przerw, które przysługują wszystkim pracownikom, takich jak przerwa na posiłek czy krótki odpoczynek w ciągu dnia pracy.

Ważne jest, by nie były one traktowane jako czas wolny od pracy, a raczej jako część przerwy na odpoczynek, którą pracownik może wykorzystać według własnych potrzeb.

Należy pamiętać, aby zachowanie osób palących nie prowadziło do poczucia nierówności w zespole. 

Czy musi być miejsce do palenia na terenie firmy?

Pracodawca nie ma obowiązku zorganizowania specjalnego miejsca do palenia w firmie. W Polsce obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu między innymi w miejscach pracy. Palenie w pomieszczeniach zakładu pracy jest zabronione.

Prawa pracowników związane z godzinami pracy i przerwamiPrawa pracowników związane z godzinami pracy i przerwami Małgorzata Łaziuk

Mimo że nie ma konieczności tworzenia oddzielnego miejsca do palenia, to praktyce wiele firm decyduje się na stworzenie specjalnych stref, zwłaszcza w przypadku większych przedsiębiorstw — w celu zapewnienia pracownikom komfortu i uniknięcia palenia w miejscach publicznych lub blisko wejść do budynków.

Choć pracodawca nie ma obowiązku zorganizowania takich miejsc, to jeśli zdecyduje się na ich utworzenie, musi zadbać o przestrzeganie wymogów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy, czyli powinien na przykład zwrócić uwagę na to, aby dym nie przedostawał się do innych pomieszczeń, a także wyposażyć w wentylację mechaniczną lub system filtracyjny. 

Czy czas się wlicza do czasu pracy

Nie jest on uznawany za część czasu pracy, o ile nie jest to związane z obowiązkową przerwą na odpoczynek lub — akceptowane przez pracodawcę. Jeśli pracownik wychodzi w trakcie wykonywania swoich obowiązków, taki czas może być traktowany jako czas przerwy.

Przerwa w pracy. Jak ją spędzić?Przerwa w pracy. Jak ją spędzić?Małgorzata Łaziuk

W sytuacji, gdy ktoś regularnie, na dłuższy czas przerywa pracę, np. co pół godziny, może to stanowić problem z punktu widzenia organizacji pracy. Jeśli takie przerwy stają się nadmierne lub zakłócają wydajność pracy, pracodawca może podjąć kroki mające na celu uporządkowanie takich sytuacji. Może to obejmować ustalenie jasnych zasad dotyczących czasu na przerwy oraz określenie, kiedy można udać się do palarni, czy w inne miejsce w celu zapalenia papierosa w sposób, aby nie wpływało to na wykonywanie obowiązków zawodowych.

Niektóre firmy ustalają określoną liczbę przerw na palenie lub wprowadzają systematyczne przerwy, które są równe dla wszystkich pracowników, niezależnie od tego, czy palą, czy nie. W ten sposób zapewniają, że nadmierne przerwy na papierosa nie będą miały negatywnego wpływu na produktywność i atmosferę w zespole.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2024 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.