Rząd zapowiada wsparcie dla rodziców wcześniaków
Dzieci urodzone przedwcześnie niewątpliwie są grupą noworodków, która wymaga szczególnej opieki zarówno ze strony personelu medycznego, jak i najbliższych. Jednym z punktów trwającego właśnie posiedzenia Sejmu jest projekt ustawy wprowadzającej dodatkowy urlop dla ich rodziców.
- Jakub Stasak
- /
- 21 listopada 2024
Czym jest wcześniactwo?
Prawidłowy przebieg ciąży powinien trwać od 39 do 40 tygodni – poród na tym etapie zapewnia właściwe wykształcenie się narządów wewnętrznych oraz pozwala noworodkowi bezpiecznie funkcjonować poza organizmem matki.
Kiedy potrzebna jest zgoda obojga rodziców?Jakub Stasak
Wcześniak jest dzieckiem urodzonym między 22. a 37. tygodniem ciąży – tydzień, w którym dziecko przyszło na świat, ma ogromne znaczenie dla jego szans na przeżycie i późniejszego rozwoju.
Według oficjalnych danych co roku w Polsce około 20 tysięcy dzieci rodzi się przedwcześnie lub ze względu na stan zdrowia musi po narodzinach zostać dłużej w szpitalu, w skali świata problem wcześniactwa dotyczy zaś rokrocznie 1 na 10 noworodków.
Premier zapowiada wsparcie dla rodziców
W celu zwiększenia świadomości społecznej o przedwczesnych porodach i problemach wcześniaków oraz ich rodzin, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła 17 listopada Światowym Dniem Wcześniaka.
Wybór imienia dla dziecka — czy rodzice mają pełną dowolność?Jakub Stasak
Nowelizację Kodeksu pracy wprowadzającą uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków zapowiedział podczas konferencji prasowej zorganizowanej po Radzie Ministrów premier Donald Tusk.
Jak podkreślał szef rządu:
„Chcielibyśmy, żeby jak najmniej dzieci rodziło się za wcześnie, bo to wiadomo ryzyko i takie maleństwo jest słabsze, ale jest też powód się cieszyć, że w sytuacji, kiedy wcześniak przyjdzie na świat, mama i tata będą mieli więcej czasu dla niego i na opiekę w tym najtrudniejszym momencie jego życia”.
Co zakłada ustawa nowelizująca Kodeks pracy?
Jednym z punktów obrad w ramach trwającego właśnie 22. posiedzenia Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji jest pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw.
Kto ma większe prawa do dziecka: matka czy ojciec?Jakub Stasak
Analizowane modyfikacje obowiązujących przepisów zostały opracowane przez ekspertów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Projekt zakłada wprowadzenie dodatkowego urlopu dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych po narodzinach – będą oni mogli wydłużyć swój urlop od 8 do nawet 15 tygodni, w zależności od terminu narodzin i potrzeb zdrowotnych dziecka.
Urlop przysługujący matkom lub ojcom, a także prawnym opiekunom, rodzicom zastępczym czy adopcyjnym, ma być:
• wykorzystywany bezpośrednio po urlopie macierzyńskim przez rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji,
• fakultatywny,
• udzielany na wniosek,
• wykorzystywany w jednej części.
Kierująca resortem Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaznacza, że silne państwo nie zapomina o najmniejszych, „a trudno wyobrazić sobie kogoś mniejszego niż wcześniak”.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.