Poczta do poprzedniego lokatora. Co robić?

Po przeprowadzce do nowego mieszkania może okazać się, że poczta do poprzedniego lokatora nadal będzie trafiać do naszej skrzynki. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak postąpić, gdy listonosz przyniesie, lub na konto trafi renta lub emerytura osoby, która zmarła?

Poczta do poprzedniego lokatora. Co robić?
  • Małgorzata Łaziuk
  • /
  • 25 lipca 2024

Poczta do poprzedniego lokatora/osoby zmarłej. Co robić?

Otrzymywanie takich przesyłek jest dość powszechnym problemem, zwłaszcza w przypadku nowych najemców. Sytuacja ta może być uciążliwa. Warto wiedzieć, jakie kroki należy podjąć, aby skutecznie poradzić sobie z niechcianą pocztą.

Pierwszym krokiem jest poinformowanie doręczyciela o błędzie. Można to zrobić bezpośrednio, już w momencie doręczenia, zwracając się do osoby, który dostarcza przesyłki listowe lub paczki. Ważne jest, aby zaznaczyć, że poprzedni lokator już tam nie mieszka lub zmarł. Jeśli nie ma takiej możliwości — można udać się bezpośrednio do lokalnej placówki pocztowej i zgłosić problem. Pracownicy powinni być w stanie pomóc w rozwiązaniu tej kwestii.

Czy właściciel może wchodzić do wynajmowanego mieszkania, gdy nie ma lokatora?Czy właściciel może wchodzić do wynajmowanego mieszkania, gdy nie ma lokatora? Małgorzata Łaziuk

Kolejnym krokiem jest oznaczenie korespondencji jako "zwrot", “adresat nieznany”, “adresat nie mieszka pod danym adresem”, "adresat nie żyje". Wystarczy napisać odpowiednią notatkę na kopercie i wrzucić ją do skrzynki pocztowej przygotowanej na tego rodzaju sytuacje — zwrot. Dzięki temu list wróci do nadawcy, który zostanie poinformowany o zmianie adresu odbiorcy lub o jego śmierci. W przypadku częstych przesyłek warto robić to systematycznie, aby nadawca zanotował, że osoba, do której wysyłane są listy/paczki  już tam nie mieszka. 

Czasami, mimo podjęcia powyższych kroków problem może się utrzymywać. W takiej sytuacji warto nawiązać bezpośredni kontakt z poprzednim lokatorem, jeśli jest to możliwe. Można to zrobić poprzez telefon, e-mail lub media społecznościowe. Rozwiązaniem problemu może złożenie wniosku o zmianie adresu w urzędzie pocztowym, co skutecznie przekieruje jego korespondencję na nowy adres. Jeśli nie jest możliwe nawiązanie kontaktu, można skonsultować się z administracją budynku lub zarządcą nieruchomości, którzy mogą mieć aktualne dane kontaktowe poprzedniego lokatora.

Warto dbać o poprawność adresu oraz jego aktualizację podczas przeprowadzek — to bardzo ważne w przypadku przesyłek sądowych.

Renta/emerytura — czy po śmierci bliskiego można je zatrzymać?

Świadczenia wysłanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie należy przyjmować. Jeżeli zgon nastąpił w miesiącu, w którym miały zostać przekazane pieniądze (nawet pierwszego dnia) nie należy przyjmować takiej wypłaty (a jeśli przyjdzie na konto — trzeba dokonać zwrotu), Istnieje  jednak możliwość wystąpienia o tzw. świadczenie niezrealizowane. To kwota, która może zostać wypłacona bliskiemu za miesiąc, w którym nastąpiła śmierć, jeżeli nastąpiło to po pierwszym dniu tego miesiąca. Aby otrzymać je uprawniona osoba powinna złożyć odpowiedni wniosek do ZUS. Formularz wniosku jest dostępny na stronie internetowej ZUS lub w placówkach ZUS.

Renta alkoholowa. Czy takie świadczenie istnieje?Renta alkoholowa. Czy takie świadczenie istnieje?Małgorzata Łaziuk

Do wniosku należy dołączyć wymagane dokumenty, takie jak akt zgonu oraz dokumenty potwierdzające pokrewieństwo (akt małżeństwa w przypadku małżonka, czy urodzenia — gdy składają go dzieci).

Warto podkreślić, że odmowa przyjęcia emerytury/renty i prawidłowe przeprowadzenie procedury w ZUS pozwala uniknąć problemów prawnych i finansowych. W razie wątpliwości warto skonsultować się bezpośrednio z ZUS — osobiście, telefonicznie, czy poprzez e-wizytę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!

O nas

Rzetelna Grupa

Rzetelna Grupa Sp. z o.o - firma doradztwa biznesowo-prawnego. Jest właścicielem marki dziennikprawny.pl

Wydawca

Rzetelna Grupa Sp. z o.o.
ul. Nowogrodzka 42 lok. 12
00-695 Warszawa
[email protected]
NIP: 524-261-19-51, Regon: 141022624, KRS: 0000284065
Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie
XII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy: 50.000 zł
2007 - 2025 © Copyright - Rzetelna Grupa Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone.