Policjant będzie badany na zawartość alkoholu i narkotyków. Projekt ustawy

Według oficjalnych danych na przełomie 2022/2023 roku w polskiej Policji służyło około 11 tys. osób. Jak powszechnie wiadomo, do głównych zadań tej formacji należy zapewnienie ładu i porządku społecznego oraz bezpieczeństwa obywateli, te teoretyczne założenia bywają jednak niekiedy bardzo boleśnie weryfikowane przez praktykę.

Policjant będzie badany na zawartość alkoholu i narkotyków. Projekt ustawy
  • Jakub Stasak
  • /
  • 23 stycznia 2023

Zawód zaufania publicznego

Nie ulega wątpliwości, że policjanci są jedną z tych grup społecznych, dla których przy wykonywaniu obowiązków służbowych, szczególne znaczenie powinno mieć przestrzeganie norm etyczno-moralnych.

Policja z nowymi legitymacjamiPolicja z nowymi legitymacjamiAnna Petynia-Kawa

Z tego właśnie powodu praca w Policji określana jest mianem „służby”, a od kandydatów do niej wymaga się min.:

• posiadania polskiego obywatelstwa,

• nieposzlakowanej opinii,

• niekaralności,

• posiadania pełni praw publicznych.

• minimum średniego wykształcenia,

• w pełni uregulowanego stosunku do służby wojskowej,

• zdolności psychofizycznych pozwalających na pełnienie służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej,

• umiejętności zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

Ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi

Artykuł 32 Konstytucji RP przyznaje wszystkim obywatelom równość wobec prawa.

W myśl zasady tej, jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik stawił się w miejscu pracy pod wpływem alkoholu lub do jego spożycia doszło w czasie pracy, to bezpośredni przełożony zobowiązany jest do niedopuszczenia takiego pracownika do wykonywania obowiązków.

Policyjne motocykle w nowej kolorystycePolicyjne motocykle w nowej kolorystyceMikołaj Frączak

W przypadku zaistnienia powyższych okoliczności zarówno sam pracownik, jak i pracodawca mają prawo zażądać przeprowadzenia badania stanu trzeźwości, a podstawę prawną dla wszelkich czynności stanowi tu art. 17 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Badania policjantów na zawartość alkoholu i narkotyków

Na ulice naszego kraju każdego dnia wyjeżdża około 22 tys. policyjnych pojazdów służbowych.

Mimo to zasady prewencyjnego badania funkcjonariuszy na zawartość w organizmie alkoholu oraz innych substancji niedozwolonych nie są zbyt klarowne.

Każdorazowo przed rozpoczęciem służby, prowadzący odprawę zobowiązany jest do skontrolowania swoich podwładnych pod kątem ewentualnych niezdolności do jej pełnienia.

Jest sposób na oszustów "na policjanta"? Przestali być bezkarniJest sposób na oszustów "na policjanta"? Przestali być bezkarniMikołaj Frączak

Obejmująca również wyrywkowe testy trzeźwości kontrola dotyczy wszystkich pełniących służbę, bez względu na to, czy usiądą tego dnia za kierownicą radiowozu, czy też nie.

Żaden z obowiązujących aktualnie przepisów nie reguluje jednak ani tego, w jaki sposób przeprowadzane mają być badania, ani jakie rodzaje środków psychoaktywnych powinny wykrywać, próżno szukać także ujednoliconych wzorów dokumentacji pokontrolnej.

Opisany stan rzeczy już niebawem ma jednak ulec zmianie. Stanie się to w związku z pracami nad nowelizacją ustawy o Policji. 

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!