Sejm przyjął Krajowy System Faktur

Nowa ustawa wprowadzająca Krajowy System e-Fakturowania (KSeF) przyspieszy proces cyfryzacji sektora publicznego. Przedsiębiorcy w Polsce będą mieli znacznie ułatwione prowadzenie działalności gospodarczej. Już od 1 stycznia 2022 roku polscy przedsiębiorcy będą mogli wystawiać e-faktury za pośrednictwem KSeF. Obowiązek korzystania z e-faktur wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku.

Sejm przyjął Krajowy System Faktur
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 29 czerwca 2023

Po co wprowadza się KSeF? 

Wprowadzenie KSeF przyczyni się do optymalizacji procesu fakturowania oraz wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów do tego celu. Jednolity standard e-faktur uproszcza dokumentowanie transakcji, przyspiesza i automatyzuje proces wystawiania, przetwarzania i archiwizacji tych dokumentów. Szybsze przetwarzanie dokumentów wiąże się z niższymi kosztami. Podatnicy będą natychmiastowo otrzymywać (w czasie rzeczywistym) informacje z faktur, które będą przydatne w zarządzaniu, analizie i innych obszarach ich działalności.

E-faktura w Polsce. Ministerstwo Finansów zapowiada zmianyE-faktura w Polsce. Ministerstwo Finansów zapowiada zmianyJan Wróblewski

Jakie są główne założenia ustawy o KSeF? 

Nastąpiła zmiana terminu wejścia w życie ustawy przesuwa się z 1 stycznia 2024 r. na 1 lipca 2024 r. Podatnicy zwolnieni podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT otrzymują dodatkowe pół roku na wdrożenie KSeF, które staje się dla nich obowiązkowe od 1 stycznia 2025 r. Założenia ustawy: 

  • Do 31 grudnia 2024 r. faktury z kas rejestrujących będą mogły być nadal wystawiane w dotychczasowej formie. 
  • Paragon fiskalny z numerem NIP jest akceptowany jako faktura uproszczona do 31 grudnia 2024 r. 
  • Faktury konsumenckie (B2C) nie podlegają wymogom KSeF. 
  • Bilety, w tym paragony na płatnych autostradach, nie są objęte KSeF. 
  • Faktury wystawiane w procedurach OSS i IOSS również są wyłączone z KSeF. 
  • Kurs waluty obcej używany do przeliczenia na PLN będzie utrzymany z dnia poprzedzającego datę w polu P_1 faktury ustrukturyzowanej przez jeden dodatkowy dzień do przesłania jej do KSeF. 
  • W przypadku awarii po stronie podatnika istnieje możliwość wystawienia faktur offline poza KSeF i dostarczenia ich do KSeF następnego dnia roboczego po wystawieniu offline. 
  • Ustawa precyzuje się również datę wystawienia faktur oraz inne ważne kwestie dotyczące procesu wystawiania faktur w przypadku awarii i trybie offline. 
  • W okresie awarii i trybie offline będzie możliwe wystawianie faktur korygujących. 
  • Sankcje zostaną zastosowane dopiero od 1 stycznia 2025 r., a noty korygujące zostaną wyeliminowane zarówno w KSeF, jak i poza nim. 

Polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mogą już korzystać z możliwości wystawiania faktur poprzez KSeF. E-faktura obecnie stanowi jedną z form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i istniejących faktur elektronicznych.

e-WIS, czyli Elektronizacja Wiążących Informacji 

Ustawa przewiduje rozszerzenie i dostosowanie istniejących systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych — PUESC) w celu wprowadzenia wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji — WIT, WIP, WIA i WIS.

Faktoring, czyli jak firmy pozyskują pieniądze?Faktoring, czyli jak firmy pozyskują pieniądze?Redakcja dziennikprawny.pl

Te rozwiązania opierają się na rozbudowie istniejących narzędzi KAS i nie wymagają technologicznego wdrożenia u podatników. Projekt nie nakłada dodatkowych obowiązków na przedsiębiorców i nie ogranicza dostępu do WIS, WIA, WIT i WIP.

Elektronizacja obsługi wiążących informacji umożliwia nieprzerwaną obsługę spraw w trybie zdalnym. Projekt pozytywnie wpłynie na szybkość i sposób otrzymywania informacji podatkowych i celnych przez przedsiębiorców, zwiększając jednocześnie pewność w obrocie gospodarczym.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!