Czy można stracić 500+?

Jesteś rodzicem, który korzysta z 500+? Nie złożyłeś jeszcze wniosku o świadczenie na kolejny okres rozliczeniowy? Pospiesz się! Załatw te formalności możliwie najszybciej. W ten sposób unikniejsz utraty świadczenia, które zostanie wypłacone najpóźniej do 31 sierpnia, wraz z wyrównaniem za czerwiec. Pamiętaj, że w przypadku złożenia wniosku po 1 lipca, musisz być świadomy, że świadczenie będzie przysługiwało dopiero od daty złożenia wniosku.

Czy można stracić 500+?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 7 lipca 2023

Czy świadczenie 500+ jest ciągłe?

Złożenie wniosku o świadczenie 500 plus tylko raz nie zapewnia ciągłego otrzymywania tego świadczenia aż do osiągnięcia pełnoletniości przez dziecko. Osoby uprawnione muszą składać wnioski na nowy okres rozliczeniowy, inaczej istnieje ryzyko utraty świadczenia na jakiś czas.

W tym roku nowy okres rozliczeniowy rozpoczął się już 1 czerwca. Dlatego najlepiej było złożyć wniosek o 500 plus do 30 kwietnia. Osoby, które tak uczyniły, mogły być pewne, że otrzymają prawo do świadczenia wychowawczego na kolejny okres rozliczeniowy, a wypłata świadczenia za czerwiec nastąpi najpóźniej do do 30 czerwca. Ale co się stanie, jeśli uprawniony opiekun nie złożył jeszcze wniosku?

Ruszyły konsultacje ustawy 800+Ruszyły konsultacje ustawy 800+Joanna Gościńska

Jeśli osoba, która jeszcze nie złożyła wniosku, zdecyduje się zrobić to dzisiaj, w ostatni dzień czerwca, może liczyć na to, że ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia, wraz z wyrównaniem za czerwiec. W takim przypadku wypłata świadczenia może być opóźniona, ale uprawniony nie straci świadczenia za żaden z miesięcy — cała kwota zostanie jedynie wypłacona później.

Co z osobami, które złożą wniosek po 1 lipca?

Dużo większym wyzwaniem będą osoby, które złożą wniosek o świadczenie 500 plus na kolejny okres rozliczeniowy po 1 lipca. Chociaż ZUS rozpatrzy taki wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem, to będzie to dotyczyć tylko miesiąca od lipca do września. Oznacza to, że uprawniony faktycznie straci świadczenie za jeden miesiąc. Natomiast jeśli ktoś złoży wniosek dopiero w sierpniu, ZUS wypłaci świadczenie z wyrównaniem od sierpnia i będzie na to czas do 31 października.

12 000 zł na dziecko. Wkrótce ruszają wypłaty12 000 zł na dziecko. Wkrótce ruszają wypłatyMartyna Kowalska

Warto również przypomnieć — zwłaszcza nowym rodzicom — że wniosek o 500 plus można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Osoby uprawnione mogą wybrać złożenie wniosku za pośrednictwem PUE ZUS, rządowego portalu Emp@tia lub korzystając z bankowości elektronicznej. Istnieje także możliwość złożenia niezbędnych dokumentów za pomocą aplikacji mZUS.

Świadczenie 500+ — co to jest?

Świadczenie 500+ to forma wsparcia finansowego dla rodzin w Polsce, które mają co najmniej jedno dziecko. Jest to jedno z głównych świadczeń w ramach programu "Rodzina 500 plus", wprowadzonego w 2016 roku. Zgodnie z programem, rodziny otrzymują comiesięczną płatność w wysokości 500 złotych na drugie i każde kolejne dziecko do ukończenia 18. roku życia. Świadczenie to ma na celu zmniejszenie ubóstwa dzieci i poprawę sytuacji materialnej rodzin. Aby otrzymać świadczenie, rodzice muszą spełnić określone kryteria, takie jak dochód na osobę w rodzinie, obywatelstwo polskie oraz zamieszkanie na terenie Polski. Świadczenie 500+ jest wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w przypadku osób, które nie są ubezpieczone w ZUS.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!