W jakich sytuacjach pasażer może otrzymać mandat?

Oczywiste dla nas jest karanie kierowców za naruszenia przepisów drogowych. To stały element ruchu na drogach. Warto wiedzieć, że nie tylko kierujący pojazdem może być ukarany. Istnieje również możliwość nałożenia mandatu na pasażera. Na szczęście nie ma tak wielu powodów, aby takie kary otrzymać.

W jakich sytuacjach pasażer może otrzymać mandat?
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 11 lipca 2023

Pasy bezpieczeństwa i wyrzucanie śmieci przez okno 

Nałożenie mandatu na pasażera to zdarzenie stosunkowo rzadkie, ale nie jest całkowicie nieprawdopodobne. Istnieją przepisy, które nakładają określone obowiązki na wszystkie osoby podróżujące pojazdem. Trzeba przyznać, że niektóre z tych przepisów są dość kontrowersyjne.

Rozpoczynając od oczywistości, najczęstszym powodem nałożenia mandatu na pasażera jest niedopełnienie obowiązku zapięcia pasów bezpieczeństwa. Zgodnie z artykułem 9 ust. 1 prawa o ruchu drogowym: “Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy.”

Ukarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówkąUkarani mandatem karnym coraz rzadziej płacą gotówkąAnna Malinowska

Innym przypadkiem, który nie wzbudza większych kontrowersji, jest nałożenie mandatu na pasażera za zaśmiecanie drogi. Chodzi tu o sytuacje, w których pasażer wyrzuca niedopałki przez okno, pozostawia opakowania po jedzeniu lub inne śmieci. Tego rodzaju zachowanie na publicznej drodze może skutkować karą finansową w wysokości od 50 do 200 złotych.

Pasażer może być odpowiedzialny za zachowanie kierowcy 

Pasażer może ponosić odpowiedzialność za zachowanie kierowcy. Istotnym przepisem w tym przypadku jest artykuł 96 paragraf 1 kodeksu wykroczeń. Właściciel, posiadacz lub użytkownik pojazdu nie mogą dopuścić do prowadzenia go przez określone kategorie osób. Chodzi tutaj o osoby, które nie mają wystarczającej sprawności fizycznej lub psychicznej do prowadzenia pojazdu, osoby bez prawa jazdy lub pozbawione go, oraz osoby będące w stanie nietrzeźwości lub po prostu pijane.

Jak i kiedy odwoływać się od mandatu drogowego?Jak i kiedy odwoływać się od mandatu drogowego?Jakub Stasak

Ponadto, właściciele, posiadacze i użytkownicy samochodu nie mogą dopuścić do jego użycia w ruchu drogowym bez wymaganych przez przepisy urządzeń, takich jak gaśnica czy apteczka. Zakaz ten obejmuje również urządzenia, które nie spełniają już określonych wymagań, zwłaszcza jeśli są przeterminowane. Wreszcie, nie wolno dopuścić do używania pojazdu w sposób sprzeczny z jego przeznaczeniem.

Jakie kwestie są jeszcze istotne? 

Co istotne, pasażer, podobnie jak każda inna osoba, może ponosić odpowiedzialność za spowodowanie wypadku. Osoby przebywające w pojeździe mają różne możliwości wpływania na takie zdarzenia. Wliczając w to aktywne zakłócenia kierowcy w trakcie prowadzenia pojazdu. Może to być przykładowo szarpanie kierownicy lub agresywne wydzieranie się na niego. 

Szczecin: plaga pijanych użytkowników hulajnóg. Kary idą w tysiące złotychSzczecin: plaga pijanych użytkowników hulajnóg. Kary idą w tysiące złotychMichał Górecki

Jeżeli w wyniku takiego zachowania inni zostali wystawieni na niebezpieczeństwo utraty życia lub doznania obrażeń, grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!