Zmieniają się procedury administracyjne oraz terminy dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy wracają do trybu działania sprzed pandemii COVID-19, która od 2020 roku wpłynęła na funkcjonowanie całej gospodarki, a także administracji publicznej. Wprowadzony został szereg zmian i ułatwień w procedurach i terminach, które obowiązywały przedsiębiorców, aby pomóc w działaniu w tych wyjątkowych warunkach.
- Monika Świetlińska
- /
- 10 lipca 2023
Powrót do standardowych procedur
Stan zagrożenia epidemicznego przestał obowiązywać w naszym kraju od 1 lipca 2023 r., co oznacza powrót do standardowych procedur administracyjnych sprzed pandemii.
Rząd przyjmuje nowe przepisy na ograniczenie nieprawidłowości w handlu paliwamiMonika Świetlińska
Zmiana ta wiąże się z sukcesywnym wracaniem do dawniejszych terminów i obowiązków przedsiębiorstw na rynkach energii i paliw.
Co i jak się zmieniło — istotne informacje dla przedsiębiorców?
Procedury administracyjne:
- Wracamy do zasady czynnego udziału stron w postępowaniach; dostęp do akt spraw i dokumentów nie będzie możliwy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
- Zdalne uczestnictwo w czynnościach w toku postępowania wymagającego osobistego stawiennictwa nie będzie już możliwe.
Kontakt z urzędem:
- Od 14 lipca wracamy do korzystania z tradycyjnej poczty.
- Dokumenty należy przesyłać do urzędu za pośrednictwem operatora pocztowego lub Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP: /URE/SkrytkaESP
Procedura koncesjonowania:
- Termin na uzupełnienie wniosku o udzielenie koncesji wskaże Prezes URE i będzie wynosił minimum 21 dni, zamiast minimum 60 dni jak w czasie pandemii.
- W sprawach rozpoczętych i nie zakończonych podczas stanu zagrożenia epidemicznego, termin na udzielenie odpowiedzi został automatycznie przedłużony do 60 dni od dnia odwołania tego stanu.
Rynek paliw ciekłych:
- Podmioty realizujące Narodowy Cel Wskaźnikowy nie będą mogły składać sprawozdań kwartalnych za pośrednictwem poczty elektronicznej.
- Sprawozdania te powinny być przesyłane do Urzędu za pośrednictwem poczty tradycyjnej, Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP: /URE/SkrytkaESP lub przez portal biznes.gov.pl.
Odnawialne źródła energii:
Usprawnienia postępowań cywilnych — nowelizacja KPC weszła w życieJakub Stasak
- W czasie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii przyjęto procedurę umożliwiającą składanie elektronicznych wniosków o wydanie gwarancji pochodzenia oraz świadectw pochodzenia.
- Po odwołaniu stanu zagrożenia, wnioski o wydanie świadectw i gwarancji pochodzenia powinny być składane w formie pisemnej.
Świadectwa kwalifikacji i komisje kwalifikacyjne:
- Zgodnie z art. 31x ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19 termin ważności świadectw potwierdzających posiadanie kwalifikacji w zakresie eksploatacji sieci oraz urządzeń i instalacji, które traciły ważność po 1 marca 2020 r., został wydłużony do 180 dni od dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
- Osoby posiadające świadectwa kwalifikacyjne, które utraciły ważność po 1 marca 2020 r., a także ich pracodawcy, powinni odpowiednio wcześniej zadbać o przedłużenie ważności uprawnień zgłaszając się do wybranej komisji kwalifikacyjnej.
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z
informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci
się
artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej
masz
szybkie linki do udostępnień.