Zmieniają się procedury administracyjne oraz terminy dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy wracają do trybu działania sprzed pandemii COVID-19, która od 2020 roku wpłynęła na funkcjonowanie całej gospodarki, a także administracji publicznej. Wprowadzony został szereg zmian i ułatwień w procedurach i terminach, które obowiązywały przedsiębiorców, aby pomóc w działaniu w tych wyjątkowych warunkach.

Zmieniają się procedury administracyjne oraz terminy dla przedsiębiorców
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 10 lipca 2023

Powrót do standardowych procedur

Stan zagrożenia epidemicznego przestał obowiązywać w naszym kraju od 1 lipca 2023 r., co oznacza powrót do standardowych procedur administracyjnych sprzed pandemii.

Rząd przyjmuje nowe przepisy na ograniczenie nieprawidłowości w handlu paliwamiRząd przyjmuje nowe przepisy na ograniczenie nieprawidłowości w handlu paliwamiMonika Świetlińska

Zmiana ta wiąże się z sukcesywnym wracaniem do dawniejszych terminów i obowiązków przedsiębiorstw na rynkach energii i paliw.

Co i jak się zmieniło — istotne informacje dla przedsiębiorców?

Procedury administracyjne:

  1. Wracamy do zasady czynnego udziału stron w postępowaniach; dostęp do akt spraw i dokumentów nie będzie możliwy za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
  2. Zdalne uczestnictwo w czynnościach w toku postępowania wymagającego osobistego stawiennictwa nie będzie już możliwe.

Kontakt z urzędem:

  1. Od 14 lipca wracamy do korzystania z tradycyjnej poczty.
  2. Dokumenty należy przesyłać do urzędu za pośrednictwem operatora pocztowego lub Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP: /URE/SkrytkaESP

Procedura koncesjonowania:

  1. Termin na uzupełnienie wniosku o udzielenie koncesji wskaże Prezes URE i będzie wynosił minimum 21 dni, zamiast minimum 60 dni jak w czasie pandemii.
  2. W sprawach rozpoczętych i nie zakończonych podczas stanu zagrożenia epidemicznego, termin na udzielenie odpowiedzi został automatycznie przedłużony do 60 dni od dnia odwołania tego stanu.

Rynek paliw ciekłych:

  1. Podmioty realizujące Narodowy Cel Wskaźnikowy nie będą mogły składać sprawozdań kwartalnych za pośrednictwem poczty elektronicznej.
  2. Sprawozdania te powinny być przesyłane do Urzędu za pośrednictwem poczty tradycyjnej, Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP: /URE/SkrytkaESP lub przez portal biznes.gov.pl.

Odnawialne źródła energii:

Usprawnienia postępowań cywilnych — nowelizacja KPC weszła w życieUsprawnienia postępowań cywilnych — nowelizacja KPC weszła w życieJakub Stasak

  1. W czasie stanu zagrożenia epidemicznego i epidemii przyjęto procedurę umożliwiającą składanie elektronicznych wniosków o wydanie gwarancji pochodzenia oraz świadectw pochodzenia.
  2. Po odwołaniu stanu zagrożenia, wnioski o wydanie świadectw i gwarancji pochodzenia powinny być składane w formie pisemnej.

Świadectwa kwalifikacji i komisje kwalifikacyjne:

  1. Zgodnie z art. 31x ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu COVID-19 termin ważności świadectw potwierdzających posiadanie kwalifikacji w zakresie eksploatacji sieci oraz urządzeń i instalacji, które traciły ważność po 1 marca 2020 r., został wydłużony do 180 dni od dnia następującego po dniu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.
  2. Osoby posiadające świadectwa kwalifikacyjne, które utraciły ważność po 1 marca 2020 r., a także ich pracodawcy, powinni odpowiednio wcześniej zadbać o przedłużenie ważności uprawnień zgłaszając się do wybranej komisji kwalifikacyjnej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!