Koniec pandemii i przedłużania certyfikatów bezpieczeństwa

1 lipca zakończył się stan zagrożenia epidemicznego, ogłoszony w związku z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Ta decyzja wpływa na procedury związane z ważnością certyfikatów bezpieczeństwa, certyfikatów zgodności dla podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie oraz świadectw bezpieczeństwa. Przedłużanie ich terminu ważności, wprowadzone na mocy ustawy o COVID-19, zostało wycofane.

Koniec pandemii i  przedłużania certyfikatów bezpieczeństwa
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 11 lipca 2023

Zmiany w związku z certyfikatami

Podczas stanu pandemii, a następnie stanu zagrożenia epidemicznego, certyfikaty bezpieczeństwa, certyfikaty zgodności dla podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie oraz świadectwa bezpieczeństwa, których ważność upłynęła, zostały automatycznie przedłużone.

W jakich sytuacjach pasażer może otrzymać mandat?W jakich sytuacjach pasażer może otrzymać mandat?Anna Petynia-Kawa

Te dokumenty będą nadal ważne i obowiązywać w obrocie prawnym do 27 grudnia 2023 r., czyli przez 180 dni od dnia zakończenia stanu zagrożenia epidemicznego.

Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego

Jeśli chodzi o te certyfikaty i świadectwa, których termin ważności upływa po 30 czerwca 2023 r. (po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego), podmioty powinny wystąpić z wnioskiem o ich przedłużenie zgodnie z terminami określonymi w przepisach. W przypadku certyfikatów zgodności dla podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie i świadectw bezpieczeństwa wniosek powinien zostać złożony co najmniej 4 miesiące przed końcem ich ważności. Dla certyfikatów bezpieczeństwa termin ten wynosi co najmniej 5 miesięcy przed końcem ważności.

Odpowiedzialność za terminowe złożenie wniosków o przedłużenie ważności leży po stronie podmiotów posiadających wymienione dokumenty.

Funkcjonowanie w czasie pandemii

Początek pandemii COVID-19 zmusił rządy na całym świecie do podjęcia szeregu działań w celu zminimalizowania wpływu wirusa na społeczeństwa i gospodarki. W Polsce jednym z takich działań było wprowadzenie certyfikatów bezpieczeństwa i zgodności w ramach specjalnej ustawy o COVID-19. Ta inicjatywa wprowadzona została w celu pomocy podmiotom odpowiedzialnym za utrzymanie w tych niepewnych czasach.

Certyfikaty były częścią wielowymiarowej odpowiedzi na sytuację epidemiczną z początku 2020 roku. Były one automatycznie przedłużane, co oznaczało, że podmioty nie musiały składać wniosków o ich odnowienie w okresie, gdy obowiązywały ograniczenia związane z COVID-19. 

Zmieniają się procedury administracyjne oraz terminy dla przedsiębiorcówZmieniają się procedury administracyjne oraz terminy dla przedsiębiorcówMonika Świetlińska

Ponadto, te specjalne certyfikaty ustanowione na mocy ustawy o COVID-19 wprowadzały pewien stopień elastyczności, umożliwiając podmiotom lepsze dostosowanie się do dynamicznie zmieniających się okoliczności. Dawało to firmom i organizacjom więcej przestrzeni do działania i reagowania na wyzwania pandemiczne.

Jednak, zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego 1 lipca 2023 roku oznaczało także koniec tej tymczasowej ulgi. Teraz podmioty muszą ponownie zwrócić uwagę na regularne odnawianie swoich certyfikatów i świadectw, zgodnie z normalnymi przepisami.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!