Rząd przyjmuje nowe przepisy na ograniczenie nieprawidłowości w handlu paliwami

Rada Ministrów zatwierdziła projekt ustawy zmierzającej do zahamowania nieprawidłowości w obrocie wybranymi towarami oraz do poprawy efektywności działania Krajowej Administracji Skarbowej. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Finansów i ma na celu poprawę monitorowania przewozu benzyny i oleju napędowego, jak również kontroli nad ich obrotem.

Rząd przyjmuje nowe przepisy na ograniczenie nieprawidłowości w handlu paliwami
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 10 lipca 2023

Zmiany te mają na celu dalsze ograniczenie nadużyć w handlu płynnymi paliwami, jak również zapewnienie przejrzystości w sektorach, które do tej pory nie były poddane monitorowaniu.

Kluczowe rozwiązania mające na celu uszczelnienie systemu

W celu zapewnienia szczelności systemu obrotu paliwami napędowymi, przedsiębiorstwa uczestniczące w handlu będą zobowiązane do rejestrowania miejsc dostawy paliw.

Usprawnienia postępowań cywilnych — nowelizacja KPC weszła w życieUsprawnienia postępowań cywilnych — nowelizacja KPC weszła w życieJakub Stasak

W rezultacie firma wysyłająca paliwo będzie miała pewność, że może je dostarczyć do dowolnego miejsca, nie tylko do stacji paliw, ale również do każdego miejsca uprawnionego do odbioru paliwa. Rejestracja będzie jednorazowym obowiązkiem przed pierwszą dostawą do danego miejsca. Ten środek zdecydowanie ograniczy możliwość wprowadzenia nielegalnego paliwa do obrotu.

Zostanie zwiększony nadzór nad procesem rozlewania gazu do butli, a także wprowadzony obowiązek zgłaszania zakładowych stacji paliw ciekłych do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) przez firmy prowadzące działalność gospodarczą. Tym samym, Prezes URE będzie miał kontrolę nad tymi stacjami paliw.

Dodatkowo, procesy barwienia i znakowania paliw opałowych oraz paliw używanych w żegludze będą teraz podlegać koncesji.

Ponadto, zostanie uregulowany obszar podmiotów używających paliwa na własne cele, tj. podmiotów je importujących.

Centralna Ewidencja Wyrobów Akcyzowych

Planowane regulacje przewidują przejście z papierowych ewidencji i dokumentacji do ich elektronicznych odpowiedników w jednym centralnym systemie teleinformatycznym, zwanym Centralną Ewidencją Wyrobów Akcyzowych (CEWA).

Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego?Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego?Anna Pakaszewska-Cetera

System ten będzie dostępny bezpłatnie dla wszystkich firm zobligowanych do prowadzenia dokumentacji akcyzowej, dzięki uprzejmości Krajowej Administracji Skarbowej.

Data wejścia w życie

Nowe środki mają zasadniczo wejść w życie po upływie 12 miesięcy od dnia ich ogłoszenia. W odniesieniu do wdrożenia CEWA przez podmioty zobligowane do prowadzenia ewidencji akcyzowych, przewidziany jest 18-miesięczny okres przejściowy, który rozpocznie się 1 lutego 2024 r.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!