Będzie pomoc dla polskich firm działających na Ukrainie

Kwestie dotyczące gospodarczej współpracy polsko-ukraińskiej w ramach odbudowy Ukrainy po wojnie, nowo otwarte biuro Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH) w Kijowie, udział Polski w pracach Komitetu Sterującego Platformy Koordynacji Darczyńców Grupy G7 oraz Biała Księga wskazująca na problemy w relacjach gospodarczych między Polską a Ukrainą to główne zagadnienia poruszone przez Jadwigę Emilewicz, pełnomocnik rządu ds. współpracy rozwojowej z Ukrainą, podczas spotkań z ukraińskimi rządowymi przedstawicielami, w tym wicepremierami Ołeksandrem Kubrakowem i Iryną Wereszczuk w Kijowie.

Będzie pomoc dla polskich firm działających na Ukrainie
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 11 lipca 2023

Odbudowa Ukrainy

Ogromne koszty odbudowy Ukrainy są szacowane na co najmniej 411 mld dol. według przewidywań Banku Światowego, Komisji Europejskiej, ONZ i rządu ukraińskiego. Polska od początku agresji rosyjskich sił na Ukrainę aktywnie wspiera ten kraj, będąc jednym z głównych darczyńców pomocy. Tylko w 2022 r. na ten cel przeznaczyliśmy ok. 1% polskiego PKB, czyli ok. 30 mld zł.

Polscy przedsiębiorcy mogą wykonywać przewozy na Ukrainę bez zezwoleńPolscy przedsiębiorcy mogą wykonywać przewozy na Ukrainę bez zezwoleńJoanna Gościńska

- W ostatnich miesiącach staliśmy się centrum logistycznym dla dostarczania pomocy humanitarnej dla Ukrainy, co stanowi ważne zaplecze i tworzy potencjał dla polskich firm w procesie odbudowy kraju – zaznaczyła Jadwiga Emilewicz, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

Współpraca biznesowa 

- Region południowo-wschodniej Polski, obejmujący Przemyśl i Rzeszów, przez który prowadzą kluczowe trasy transportowe do Ukrainy, stanowi naturalne centrum logistyczne dla działań związanych z odbudową Ukrainy. Planujemy zorganizować konferencję jesienią, aby wspólnie z Ukrainą opracować szczegółowe propozycje współpracy biznesowej. W tym kontekście ważna jest regularna komunikacja z izbami handlowymi i stowarzyszeniami przedsiębiorców – dodała wiceminister.

Biuro PAIH w Kijowie

Podczas wizyty Jadwigi Emilewicz na Ukrainie doszło do ponownego otwarcia biura PAIH w Kijowie, które ma służyć jako "one-stop-shop" dla firm. Ze względu na rosnące zainteresowanie polskich przedsiębiorców inwestycjami na Ukrainie, planowane jest otwarcie kolejnego punktu we Lwowie. Są to pierwsze takie polskie misje gospodarcze od wybuchu pełnoskalowej wojny za naszą wschodnią granicą.

Co do tej pory Polska przekazała Ukrainie?Co do tej pory Polska przekazała Ukrainie?Jakub Stasak

- Polska konsekwentnie i systemowo rozwija swoją obecność gospodarczą na Ukrainie. Do PAIH zgłosiło się już ponad 2300 polskich firm zainteresowanych współpracą z ukraińskimi partnerami – podsumowała wiceminister Emilewicz.

Silna reprezentacja polskich firm przybyła do Kijowa na wspólne warsztaty dla polskiego i ukraińskiego biznesu, prowadzone przez PAIH, KUKE, BGK, KredoBank i UkraineInvest, razem z wiceminister Emilewicz.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!