Trwa nabór w ramach programu Maluch+

"Maluch plus" jest programem finansowym mającym na celu wsparcie tworzenia miejsc opieki dla dzieci w wieku do trzech lat. Otrzymać takie wsparcie mogą zarówno gminy, jak i podmioty prywatne, fundacje, stowarzyszenia oraz osoby fizyczne. Aktualnie trwa rekrutacja wniosków do nowej edycji programu. Propozycje można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 19 lutego.

Trwa nabór w ramach programu Maluch+
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 17 lipca 2023

Maluch+ — na czym polega program? 

"Maluch plus" jest programem finansowym mającym na celu wsparcie tworzenia miejsc opieki dla dzieci w wieku do trzech lat. Otrzymać takie wsparcie mogą zarówno gminy, jak i podmioty prywatne, fundacje, stowarzyszenia oraz osoby fizyczne. Aktualnie trwa rekrutacja wniosków do nowej edycji programu. Propozycje można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 19 lutego.

Jakie problemy rozwiązuje program Maluch+? 

Aktualna edycja Programu Maluch+ rozwiązuje ważne problemy i pomaga w pokonywaniu wielu przeszkód, które utrudniały rozwój kompleksowego systemu instytucjonalnej opieki nad najmłodszymi dziećmi w Polsce.

Opieka nad dziećmi w wakacje — jakie są możliwości?Opieka nad dziećmi w wakacje — jakie są możliwości?Małgorzata Łaziuk

Dzięki nowym zasadom, program dociera do każdej gminy w Polsce i oferuje wsparcie finansowe dla wszystkich zainteresowanych samorządów gminnych. W ramach ostatniego naboru, który zakończył się 19 lutego bieżącego roku, wojewodowie będą podpisywać umowy dotyczące utworzenia blisko 80 tysięcy miejsc opieki w ramach Programu Maluch+, w tym około 38 tysięcy miejsc opieki przez gminy. Niemal 40 procent tych umów dotyczy obszarów, zwanych "białymi plamami", które obecnie nie posiadają wystarczającej liczby miejsc opieki instytucjonalnej.

Zwiększyliśmy nakłady na program Maluch+ do 5,5 mld zł, by tworzyć nowe miejsca opieki nad najmłodszymi dziećmi. Teraz uruchamiamy nabór ciągły do programu, wnioski będzie można składać do końca 2025 r. – podkreśla minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Dodatki dla samotego rodzica. Na co można liczyć?Dodatki dla samotego rodzica. Na co można liczyć?Anna Petynia-Kawa

Rusza stały nabór do programu Maluch+

Rządzący zaznaczają, że program stale cieszy się dużym zainteresowaniem różnych osób. Do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej stale kierowane są zapytania, czy istnieje możliwość aplikowania o środki.

W związku z tym ogłosiliśmy kolejny nabór wniosków o dofinansowanie – nabór o charakterze ciągłym. O środki na tworzenie i funkcjonowanie miejsc mogą aplikować te same podmioty, co w poprzednim naborze. Wciąż zachowujemy jednak zasadę pierwszeństwa gmin – stwierdziła szefowa resortu rodziny. Jak dodaje, docelowo w ramach nowej odsłony programu powstać ma ponad 102 tys. nowych miejsc opieki nad najmłodszymi dziećmi.

Do kiedy można składać wnioski? 

Wnioski o uczestnictwo w programie zainteresowani mogą składać do końca 2025 r. lub do momentu wyczerpania środków lub osiągnięcia wskaźników.

Czy można stracić 500+?Czy można stracić 500+?Anna Petynia-Kawa

W trakcie procesu rekrutacji, alokacja środków zostanie rozdzielona pomiędzy jednostki samorządu terytorialnego oraz inne podmioty. Priorytetem będzie przekazanie środków głównie gminom, gdzie nie istnieją żadne instytucje opieki.

Wspólnie możemy osiągnąć cel Programu, co oznacza poprawę jakości instytucjonalnej opieki nad  dziećmi do lat 3, która przyczyni się do wzrostu dostępności miejsc opieki na  terytorium całego kraju, a także pozwoli rodzicom łączyć pracę zawodową z  wychowaniem  najmłodszych dzieci. Jeszcze raz zachęcamy wszystkie podmioty, szczególnie gminy, do aplikowania o dostępne środki – mówi minister rodziny Marlena Maląg.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!