Polska armia liczy już 175 tysięcy żołnierzy

Wojsko Polskie ma już 175 tysięcy żołnierzy. Tym samym jest 5. pod względem liczebności armią NATO. Co to oznacza dla naszego kraju?

Polska armia liczy już 175 tysięcy żołnierzy
  • Damian Jemioło
  • /
  • 19 lipca 2023

Polskich żołnierzy jest 175 tysięcy

Liczebność Wojska Polskiego oficjalnie przekroczyła już 175 tysięcy żołnierzy. Minister Mariusz Błaszczak podziękował wszystkim ochotnikom za zgłaszanie się do wojska, zauważając, że to niezwykle istotne dla bezpieczeństwa kraju. 

Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Ile zarabia żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej?Mikołaj Frączak

Minister wygłosił te słowa podczas uroczystej przysięgi żołnierzy garnizonu w Białej Podlaskiej, który działa już od 2 lat. Warto przypomnieć, że dotychczas nie było tam armii od 2 dekad.

Błaszczak swoim przemówieniu podkreślił, że obecnie Wojsko Polskie jest największym pracodawcą w powiecie bialskim. Minister zwrócił uwagę na zagrożenia, takie jak rosyjska wojna w Ukrainie i sytuacja na granicy z Białorusią, oraz podkreślił, że reagując na te wyzwania, Wojsko Polskie jest systematycznie wzmacniane i wyposażane w nowoczesny sprzęt i broń, aby odstraszyć potencjalnych agresorów.

Żołnierze złożyli przysięgę

Podczas ceremonii przysięgi wojskowej 160 żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło swoje przysięgi. Jest to już 3 przysięga, która miała miejsce w 18 Pułku Logistycznym. Minister Błaszczak wskazał także, że większość z tych, którzy złożyli przysięgę, zostanie żołnierzami zawodowymi, a niektórzy trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej.

To ma pozwolić im połączyć służbę wojskową z aktywnością zawodową. Nawet ci, którzy nie zdecydują się na służbę w Wojsku Polskim, zostaną przeszkolonymi rezerwistami.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona w ramach ustawy o obronie Ojczyzny. Ma to być nowa forma służby wojskowej, skierowana do osób, które wcześniej nie miały doświadczenia w wojsku. Umożliwia ona odbycie przeszkolenia wojskowego i daje możliwość przyszłego zaangażowania się w rezerwy lub służbę zawodową. Składa się ona z dwóch etapów: 27-dniowego szkolenia podstawowego i specjalistycznego, które trwa do 11 miesięcy i odbywa się w wybranej jednostce wojskowej.

Minister Błaszczak stwierdził, że służba w Wojsku Polskim ma stanowić szansę dla indywidualnego rozwoju. Jednak przede wszystkim jest ważna dla bezpieczeństwa kraju. Zachęcał wszystkich do rozważenia różnych form służby wojskowej, takich jak dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, zawodowa służba wojskowa oraz Wojska Obrony Terytorialnej. 

Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Polska armia będzie liczyła ok. 300 tys. żołnierzy. Trwa rekrutacja!Monika Świetlińska

Biała Podlaska zyskuje coraz większe znaczenie na mapie bezpieczeństwa Polski, a odbudowa jednostek wojskowych w tym regionie jest niezbędna ze względu na zagrożenia po drugiej stronie granicy. Ta odbudowa niewątpliwie skorelowana jest z większym zainteresowaniem NATO naszym krajem. Warto podkreślić, że finalnie armia miała liczyć nawet 300 tysięcy żołnierzy i tym samym stałaby się 3. najliczebniejszym wojskiem NATO – tuż po Turcji i Stanach Zjednoczonych. To wydaje się jednak wątpliwe.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!