Zmiany w programie Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze to szansa na zdobycie finansowania na termomodernizację domu. Skorzystało z niego wiele osób. Warto sprawdzić, jakie daje możliwości. Tym bardziej, że obowiązuje w zmienionej formule.

Zmiany w programie Czyste Powietrze
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 21 lipca 2023

Wakacje to czas remontów w polskich domach

Wakacje to czas odpoczynku, ale w wielu polskich domach trwają remonty. Skuteczną metodą na obniżenie rachunków za ogrzewanie jest docieplenie domu, montaż paneli fotowoltaicznych i wymiana pieca na bardziej efektywny. Takie możliwości ofertuje program Czyste Powietrze. Za rządów Prawa i Sprawiedliwości skorzystało z niego już ponad 635 tysięcy polskich rodzin – podkreśla Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Czy za smog należy się zadośćuczynienie?Czy za smog należy się zadośćuczynienie? Rafał Stępniewski

W bieżącym roku, do regionalnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, spodziewamy się rekordowej liczby wniosków. Wysokie zainteresowanie programem obserwujemy szczególnie w województwach podkarpackim, lubelskim, podlaskim, mazowieckim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Przykładowo, na terenie Podkarpacia w poprzednim roku złożono 7861 wniosków w ramach programu Czyste Powietrze, a w obecnym roku już 7181.

Program Czyste Powietrze jest rządowym programem dotacyjnym mającym na celu poprawę jakości powietrza w Polsce poprzez termomodernizację i remonty energetyczne budynków mieszkalnych. Program zapewnia dotacje finansowe, które umożliwiają obywatelom przeprowadzenie prac mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej ich domów, co przekłada się na ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Jak oszczędzać gaz w domu?Jak oszczędzać gaz w domu? Iga Gradzka

Dzięki programowi Czyste Powietrze mieszkańcy mogą otrzymać dotacje na takie działania jak: 

  • docieplenie budynku, 
  • wymiana okien, 
  • instalacja odnawialnych źródeł energii, 
  • modernizacja systemów grzewczych, 
  • izolacja dachów, 
  • inne prace termomodernizacyjne. 

Dotacje są przyznawane na podstawie wniosków złożonych do regionalnych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Konto Mieszkaniowe — co to jest?Konto Mieszkaniowe — co to jest?Anna Petynia-Kawa

Program Czyste Powietrze ma na celu zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza, poprawę komfortu mieszkańców oraz zmniejszenie zużycia energii w budynkach, co przekłada się na oszczędności finansowe dla beneficjentów.

Kto może skorzystać z programu? 

Program Czyste Powietrze został stworzony dla posiadaczy lub współposiadaczy domów jednorodzinnych lub oddzielonych mieszkań jednorodzinnych z osobną księgą wieczystą. Pieniądze można wykorzystać na kompleksową modernizację termiczną budynków oraz zastąpienia przestarzałych i nie wydajnych źródeł ciepła paliwem stałym nowoczesnymi źródłami ciepła, które spełniają najwyższe standardy.

Jaką kwotę dofinansowania można otrzymać? 

Dotacja może mieć wartość maksymalną do 66 000 zł dla standardowego poziomu wsparcia finansowego, do 99 000 zł dla zwiększonego poziomu wsparcia finansowego, oraz do 135 000 zł dla najwyższego poziomu wsparcia finansowego. Ponadto, dla wszystkich poziomów oprócz tych określonych limitów, przewidziana jest dodatkowa dotacja w wysokości do 1 200 zł na audyt energetyczny.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!