Dodatkowe 15 mld złotych na system ochrony zdrowia

15 mld złotych — taka kwota będzie wykorzystana na zwiększenie minimalnego wynagrodzenia w sektorze ochrony zdrowia i innych wynagrodzeń dla personelu pracującego na kontraktach, a także na pokrycie kosztów inflacji, co jest szczególnie istotne. Dodatkowe środki zostaną również przekierowane na wzrost wycen w obszarach, które mają szczególne znaczenie dla szpitali powiatowych.

Dodatkowe 15 mld złotych na system ochrony zdrowia
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 24 lipca 2023

Podwyżki dla pracowników służby zdrowia 

Od 1 lipca rosną wynagrodzenia minimalne w ochronie zdrowia. Oznacza to podwyżkę w każdej grupie pracowników medycznych o średnio ponad 12%” – mówił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, wynagrodzenia w sektorze ochrony zdrowia w Polsce rosną najszybciej, w porównaniu z innymi sektorami gospodarki.

Finansowy zastrzyk dla szpitali. Czy podwyżka ryczałtu wystarczy?Finansowy zastrzyk dla szpitali. Czy podwyżka ryczałtu wystarczy? Martyna Kowalska

Minister wyjaśnił, że na podwyżki minimalnego wynagrodzenia przeznaczonych zostanie 6,91 miliarda złotych w ciągu roku. Na zwiększenie pozostałych wynagrodzeń oraz pokrycie rosnących kosztów placówek medycznych związanych z wzrostem inflacji przewidziano 7,48 miliarda złotych, natomiast na wzrost wycen w internie, chirurgii ogólnej i położnictwie zaplanowano 660 milionów złotych. Mam nadzieję, że dzięki tym działaniom odwróci się tendencja wzrostu zadłużania szpitali. To jest potężny zastrzyk finansowy – dodał minister.

NFZ ma dużo pracy 

Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), podkreślił, że ponad 95% placówek medycznych, które otrzymają nowe finansowanie, będą miały zapewnione wystarczające środki na pokrycie wszystkich swoich potrzeb. Około 4% szpitali, które napotykają na problemy finansowe i mają trudności z osiągnięciem zysku, będą mogły liczyć na pomoc ze strony NFZ.

Wspólnie z dyrektorami Oddziałów Wojewódzkich NFZ będziemy pomagać tym placówkom szukać rozwiązania problemów finansowych – zapewniał.

Oddziały wojewódzkie NFZ mają pełne ręce roboty — muszą od początku lipca aneksować umowy z placówkami medycznymi. Jak mówi prezes NFZ: Musimy podpisać ok. 35 tys. aneksów. To się już dzieje. Ponad 75% aneksów jest już podpisanych

Aneksowanie nie będzie wymagać stosowania ryczałtu dla szpitali w sieci szpitali. Dzisiaj zostały przesłane nowe kwoty ryczałtu do szpitali. W sumie, z tego tytułu, w roku 2023, szpitale otrzymają dodatkowo 3,14 miliarda złotych.

NFZ — czym się zajmuje? 

NFZ to skrót od Narodowego Funduszu Zdrowia, co jest jedną z kluczowych instytucji w Polskim systemie opieki zdrowotnej. Jest to państwowa instytucja odpowiedzialna za organizację i finansowanie świadczeń zdrowotnych dla mieszkańców Polski.

Narodowy Fundusz Zdrowia działa na zasadzie ubezpieczenia społecznego. Każdy ubezpieczony w Polsce, w tym osoby pracujące i ubezpieczone na podstawie umowy o pracę, osoby bezrobotne, renciści, emeryci, studenci, dzieci, i wiele innych grup, jest objęty ubezpieczeniem zdrowotnym w NFZ.

Szpitale nie mogą uzależniać operacji od zaświadczenia lekarza rodzinnegoSzpitale nie mogą uzależniać operacji od zaświadczenia lekarza rodzinnegoMonika Świetlińska

Jego głównym celem jest zapewnienie obywatelom dostępu do świadczeń medycznych, leczenia, diagnostyki, profilaktyki i rehabilitacji w publicznych placówkach medycznych, jak szpitale, przychodnie, poradnie i in. NFZ finansuje te usługi na podstawie umów z placówkami medycznymi.

Osoby ubezpieczone w NFZ mają prawo do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej w ramach umówionego pakietu świadczeń. Działalność NFZ obejmuje również kontrolę i nadzór nad jakością i efektywnością świadczeń medycznych, inwestycje w rozwój placówek medycznych oraz podejmowanie działań na rzecz poprawy stanu zdrowia społeczeństwa.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!