mDowód w polskich urzędach

Przypominamy, że od 14 lipca w urzędach można potwierdzić swoją tożsamość z pomocą mDowodu i aplikacji mObywatel. „Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do wszystkich samorządów pismo informujące o wejściu w życie nowych przepisów. W sieci dostępne są materiały szkoleniowe. Zachęcam urzędników, żeby zapoznali się z nową formułą potwierdzania tożsamości. Pamiętajmy, że mDowód został zrównany z dowodem tradycyjnym i każdy obywatel ma prawo się nim okazywać” – oznajmił minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

mDowód w polskich urzędach
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 26 lipca 2023

W jaki sposób potwierdza się tożsamość jakiejś osoby? 

Istnieją trzy sposoby weryfikacji: 

  • wizualny, 
  • funkcjonalny, 
  • kryptograficzny.

Weryfikacja wizualna to proces, w którym osoba, której tożsamość jest potwierdzana, prezentuje swoje mDowód na smartfonie. Na co powinieneś zwrócić uwagę podczas tej procedury?

Dowody osobiste z odciskami palców jednak później?Dowody osobiste z odciskami palców jednak później?Mikołaj Frączak

Koniecznie spójrz na: 

  • fotografię,
  • hologram (zmienia barwę przy poruszaniu smartfonem),
  • datę ostatniej aktualizacji danych,
  • zegar (powinien pokazywać aktualną datę i godzinę),
  • elementy dynamiczne: ruchomy element graficzny prezentujący biało-czerwoną flagę,
  • grafiki tła umieszczonego za danymi osobowymi.

Jeśli po przeanalizowaniu wszystkich wcześniej wymienionych elementów wciąż masz wątpliwości co do autentyczności dokumentu, możesz poprosić osobę, której tożsamość sprawdzasz, o wyświetlenie w Twojej obecności na przykład certyfikatu lub uruchomienie konkretnej funkcji w aplikacji. Ten sposób weryfikacji nazywamy metodą funkcjonalną.

Dowód osobisty dla dziecka można wyrobić przez internetDowód osobisty dla dziecka można wyrobić przez internetAnna Malinowska

Mimo to, zachęcamy do korzystania z metody kryptograficznej, która wykorzystuje weryfikator dostępny w aplikacji mObywatel. W tym przypadku to Ty generujesz w aplikacji QR Kod, a osoba, której tożsamość potwierdzasz, musi zeskanować go swoją aplikacją mObywatel. Pamiętaj, że abyś mógł zweryfikować obywatela, nie musisz logować się do swojej aplikacji, ale osoba weryfikowana musi być w niej uwierzytelniona i zalogowana na swoim smartfonie.

W jakich sytuacjach nie można posłużyć się elektronicznym mDowodem? 

Istnieją trzy sytuacje, w których musisz posiadać przy sobie tradycyjny dokument. To: 

  • składanie wniosku o nowy dowód osobisty, 
  • przekraczanie granicy kraju,
  • załatwianie sprawy w instytucjach podlegających pod ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, m.in. w bankach (to będzie możliwe od 1 września br.).

Więcej aktualnych informacji na temat aplikacji i jej funkcji znajdziesz na stronie info.mobywatel.gov.pl.

mDowód — co to jest? 

mDowód to skrót od "mobilny dowód osobisty." Jest to elektroniczna forma dokumentu tożsamości, czyli dowodu osobistego, przechowywana w aplikacji na smartfonie. mDowód jest oficjalnie uznawany przez odpowiednie organy państwowe jako ważny dokument tożsamości.

Za pomocą aplikacji mobilnego dowodu osobistego użytkownik może udowodnić swoją tożsamość, przedstawiając cyfrową wersję dowodu osobistego na ekranie swojego telefonu. Aplikacje takie zazwyczaj zapewniają różne funkcje zwiększające bezpieczeństwo i autentyczność, jak na przykład możliwość wyświetlania dynamicznie zmieniającego się kodu QR lub weryfikacji biometrycznej.

Urząd gminy pobierze odciski palców. Tobie również.Urząd gminy pobierze odciski palców. Tobie również.Martyna Kowalska

Wprowadzenie mDowodu ma na celu ułatwienie i ulepszenie procesu identyfikacji, zapewnienie dodatkowych zabezpieczeń i dostępności dokumentu tożsamości, a także redukcję konieczności noszenia tradycyjnego fizycznego dowodu osobistego.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!