Dobry Start. Ruszyła wypłata pieniędzy

Wypłata środków z programu Dobry Start trwa w najlepsze. ZUS w ramach tego programu przelał już na konta rodziców i opiekunów około 60 mln zł.

Dobry Start. Ruszyła wypłata pieniędzy
  • Anna Petynia-Kawa
  • /
  • 31 lipca 2023

Dobry Start — pomoc dla rodziców dzieci w wieku szkolnym 

W ramach programu rodzice i opiekunowie – bez względu na dochody – mogą otrzymać jednorazowo 300 zł na zakup np. artykułów szkolnych oraz wszelkiego wyposażenia niezbędnego do nauki w szkołach podstawowych, liceach, szkołach policealnych i innych placówkach edukacyjnych – informuje prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Polacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSPolacy wolą ZUS w internecie. 10 milionów kont na PUE ZUSAnna Malinowska

W okresie od 1 lipca do 30 listopada 2023 roku istnieje możliwość składania wniosków o otrzymanie świadczenia z programu Dobry Start na rok szkolny 2023/2024. Program ten zapewnia wsparcie w wysokości 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka. Świadczenie to przysługuje raz w roku dla każdego dziecka, które uczęszcza do szkoły, aż do osiągnięcia przez nie 20 lat lub 24 lat w przypadku ucznia z niepełnosprawnością.

Wnioski można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a świadczenie jest wypłacane na rachunek płatniczy wnioskodawcy. Jeśli wniosek zostanie złożony do końca sierpnia, gwarantuje to otrzymanie świadczenia do 30 września.

Jak złożyć wniosek? 

Można złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start za pośrednictwem różnych platform:

  • aplikacji mobilnej mZUS,
  • Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portalu Emp@tia,
  • bankowości elektronicznej.

Na PUE ZUS dostępny jest specjalny kreator wniosków o świadczenie z programu Dobry Start, który przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku, co pozwala uniknąć błędów w czasie składania wniosku.

ZUS: Cudzoziemcy stanowią już 6,5% ubezpieczonychZUS: Cudzoziemcy stanowią już 6,5% ubezpieczonychMikołaj Frączak

Wnioskując, należy podać między innymi:

  • numer rachunku bankowego, na który zostanie wypłacone świadczenie,
  • adres e-mailowy,
  • numer telefonu.

Kontakt z rodzicami — forma elektroniczna 

Powiadomienia odnoszące się do świadczenia 300+ również będą przekazywane w formie elektronicznej. Informacja o przyznaniu świadczenia będzie dostępna w skrzynce odbiorczej na profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. To także dotyczy sytuacji, gdy wniosek został złożony za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Państwo nadal będzie musiało dopłacać do emerytur i rentPaństwo nadal będzie musiało dopłacać do emerytur i rentMichał Górecki

Na PUE ZUS znajdzie się również cała korespondencja z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) związana z wnioskiem o świadczenie. Obejmuje to wezwania do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacje o przyznaniu świadczenia oraz decyzje o odmowie przyznania świadczenia.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!