Zapowiedź szefa MON: Nowa jednostka wojskowa jeszcze w tym roku

Zgodnie z zapowiedziami szefa resortu obrony, jeszcze w tym roku w Augustowie powstanie batalion saperów. Nowa jednostka ma wejść w skład 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, która z kolei jest częścią 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Kazimierza Jagiellończyka.

Zapowiedź szefa MON: Nowa jednostka wojskowa jeszcze w tym roku
  • Jakub Stasak
  • /
  • 31 lipca 2023

Minister w Augustowie

Mariusz Błaszczak był jednym z gości uroczystych obchodów święta 1. Pułku Ułanów Krechowieckich im. płk. Bolesława Mościckiego, właśnie w ich trakcie polityk oficjalnie poinformował o powołaniu do życia nowej jednostki wojskowej.

Naczelnym zadaniem batalionu saperów ma być militarne wzmocnienie wschodnich granic państwowych oraz dodatkowe zabezpieczenie tzw. Przesmyku Suwalskiego.

"Próba odbudowy imperium rosyjskiego stanowi zagrożenie""Próba odbudowy imperium rosyjskiego stanowi zagrożenie"Jakub Stasak

Augustowska jednostka powstanie w ramach Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych RP na lata 2023 – 2025 przyjętego przez Radę Ministrów w roku 2022.

Do głównych założeń wspomnianego projektu należy wzmocnienie istniejących już związków taktycznych na wschodniej flance NATO.

Bezpieczeństwo priorytetem

W swoim przemówieniu minister Błaszczak wielokrotnie podkreślał liczne starania rządzących, mające na celu zapewnienie rodakom bezpieczeństwa.

W Polsce będą serwisowane czołgi Leopard z UkrainyW Polsce będą serwisowane czołgi Leopard z UkrainyJoanna Gościńska

Szef MON skorzystał także z okazji do promocji służby w Wojsku Polskim wśród mieszkańców regionu, zaznaczając, że troska o bezpieczeństwa ojczyzny jest naszym wspólnym obowiązkiem, apelował:

„Liczę, że młodzi mieszkańcy Augustowa i okolic będą przystępowali do Wojska Polskiego, do tego batalionu saperów, który jeszcze w tym roku powstanie, że będą gotowi stanąć w obronie Rzeczypospolitej Polskiej”.

Szkolenia i odznaczenia

Według ministra, jednym z filarów narodowego bezpieczeństwa jest, obok wzmacniania, modernizacji i zwiększania liczebności armii, także sojusznicza współpraca.

Szef resortu obrony nawiązał do odbywających się w naszym kraju wspólnych szkoleń wojsk NATO:

„Obok żołnierzy polskich widzimy tu dziś żołnierzy sojuszniczych m.in. amerykańskich, brytyjskich rumuńskich i chorwackich, którzy ramię w ramię ćwiczą w północno-wschodniej części naszego kraju — w miejscu ważnym ze strategicznego punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa Polsce oraz całej wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego”.

Na jakie maszyny może liczyć polska armia w 2023 roku?Na jakie maszyny może liczyć polska armia w 2023 roku?Joanna Gościńska

Podczas uroczystości odbyło się wręczenie wyróżnień i odznaczeń państwowych, nadany przez Prezydenta Andrzeja Dudę Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości odebrał dowódca 1. Brygady Artylerii płk Mariusz Majerski.

Złożono także kwiaty pod pomnikiem żołnierzy 1 Pułku Ułanów Krechowieckich i pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!