Zaporoska Elektrownia Jądrowa. Nie ma zagrożenia dla Polski

W odpowiedzi na najnowsze wiadomości prasowe dotyczące Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, Państwowa Agencja Atomistyki uspokaja, informując, że nie istnieje żadne zagrożenie radiologiczne dla Polski. Lokalizacja Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, oddalonej o około 840 km od naszych granic, oraz fakt, że reaktory w tej elektrowni zostały wygaszone już jakiś czas temu, stanowią podstawę do tego zapewnienia. Na bieżąco, 24/7, PAA monitoruje sytuację radiacyjną na terenie naszego kraju.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa. Nie ma zagrożenia dla Polski
  • Monika Świetlińska
  • /
  • 18 lipca 2023

Nie ma ryzyka

Aktualnie, nie ma żadnego ryzyka dla zdrowia czy życia obywateli, jak również dla środowiska. "Wskazania aparatur pomiarowych są w normie. Ponadto PAA jest w stałym kontakcie z ukraińskim dozorem jądrowym SNRIU oraz z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA). Otrzymujemy także szczegółowe informacje oraz komunikaty w ramach międzynarodowego systemu wczesnego powiadamiania o zdarzeniach radiacyjnych (USIE)." — podała Państwowa Agencja Atomistyki.

Będzie pomoc dla polskich firm działających na UkrainieBędzie pomoc dla polskich firm działających na UkrainieMonika Świetlińska

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, prowadząc inspekcje w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, odniosła się do licznych doniesień medialnych sugerujących możliwość zaminowania obiektu i ewentualne ryzyko jego wysadzenia. 5 lipca MAEA poinformowała, że jej eksperci na miejscu przeprowadzają inspekcje od kilku tygodni i do tej pory nie odnotowali żadnych widocznych śladów min lub materiałów wybuchowych.

Dyrektor Generalny MAEA, Rafael Grossi, podkreśla, że eksperci Agencji prosili o dodatkowy dostęp, niezbędny do potwierdzenia braku zagrożenia minami lub materiałami wybuchowymi na terenie elektrowni. W szczególności dotyczy to dostępu do dachów bloków reaktorów 3 i 4, części hal turbin oraz niektórych segmentów systemu chłodzenia. 

Polska jest bezpieczna

Zaporoska Elektrownia Jądrowa nie stanowi zagrożenia dla Polski. Reaktory w elektrowni zostały wygaszone już jakiś czas temu, co oznacza, że potrzebują znacznie mniej energii elektrycznej i wody do chłodzenia. Od chwili wyłączenia, liczba reakcji jądrowych, które normalnie zachodzą w trakcie pracy reaktora, drastycznie spada, co prowadzi do zmniejszenia ilości wydzielanego tzw. ciepła powyłączeniowego.

Kontrolowane zatrzymanie reakcji rozszczepienia powoduje także, że w elektrowni następuje rozpad izotopów promieniotwórczych, co przekłada się na ich stopniowe zmniejszenie. Ma to szczególne znaczenie dla izotopów o krótkim okresie półtrwania, takich jak jod 131 (I-131), którego zawartość w paliwie jądrowym jest obecnie niewielka z punktu widzenia potencjalnego zagrożenia.

Około 840 km, które oddzielają ukraińską elektrownię od granic Polski, stanowią barierę ochronną przed skutkami potencjalnego zdarzenia radiacyjnego. Ważną rolę w bezpieczeństwie kraju odgrywa również proces rozcieńczania skażeń w atmosferze (im dalej, tym mniejsze jest ich stężenie), jak również warunki klimatyczne związane z lokalizacją elektrowni (ukształtowanie terenu, kierunek i prędkość wiatru, opady atmosferyczne).

Orlen wybuduje na Bałtyku farmę wiatrowąOrlen wybuduje na Bałtyku farmę wiatrowąJakub Stasak

Te czynniki działają jako bariery przeciwko transportowi (dyspersji) potencjalnych skażeń promieniotwórczych nad terytorium Polski.

Pod kontrolą

Elektrownie jądrowe mają liczne systemy zabezpieczające, które mogą radzić sobie z różnymi sytuacjami kryzysowymi (np. awaria techniczna, błąd ludzki, siły natury, odcięcie zewnętrznych źródeł zasilania). Jednym z najważniejszych systemów zabezpieczających, stosowanych w obiektach takich jak Zaporoska Elektrownia Jądrowa, jest półtorametrowa żelbetowa obudowa bezpieczeństwa, zapewniająca ochronę przed zdarzeniami zewnętrznymi oraz potencjalnymi awariami wewnętrznymi.

W Polsce, monitoring radiacyjny jest prowadzony przez blisko 90 urządzeń pomiarowych, które regularnie sprawdzają obecność izotopów promieniotwórczych w powietrzu. Wiele z nich zlokalizowane jest przy wschodniej granicy naszego kraju. Aktualne wyniki monitoringu radiacyjnego są dostępne na stronie PAA: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/.

Dodatkowo, Komisja Europejska prowadzi monitoring radiacyjny całej Europy (w ramach systemu EURDEP). Najnowsze dane dostępne są dla wszystkich zainteresowanych na stronie: https://remap.jrc.ec.europa.eu/Advanced.aspx.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami prawnymi, zapraszamy do naszego serwisu ponownie!
Jeżeli podobał Ci się artykuł podziel się z innymi udostępniając go w mediach społecznościowych - poniżej masz szybkie linki do udostępnień.

Security Magazine

Czy ten artykuł był przydatny?

Newsletter

Bądźmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter, a raz na jakiś czas wyślemy Ci powiadomienie o najważniejszych tematach. Dla subskrybentów newslettera przygotowujemy specjalne wydarzenia np. webinaria. Nie pożałujesz!